Wicepremier Gliński: W Przemyślu będą 2 Pomniki Historii - twierdza i starówka

19-10-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Rada Ochrony Zabytków podjęła uchwalę, w której docenia Przemyśl podwójnie. Twierdza Przemyśl oraz Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśl będą Pomnikami Historii – powiedział w Przemyślu wicepremier prof. Piotr Gliński. W piątek 19 października minister kultury rozpoczął dwudniową wizytę na Podkarpaciu. Wraz z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim zwiedził Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami instytucji kultury oraz uczestniczył w sympozjum dotyczącym udostępnienia zabytkowej rotundy w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

- Rozporządzenia są już gotowe, teraz czekamy na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy i będziemy mieli dwa kolejne Pomniki Historii w Przemyślu - Twierdzę Przemyśl oraz Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśl – powiedział w piątek 19 października w Przemyślu wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury dodał, że „na 100-lecie odzyskania odległości będziemy ogłaszali ponad 100 Pomników Historii”.

Podczas spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami przemyskich instytucji kultury wicepremier podkreślił, że – przy różnych okazjach – bardzo często odwiedza Przemyśl.

- Ze względu na to, że tak wiele inicjatyw na Podkarpaciu współorganizujemy, często odwiedzam ten region. Ostatnio podpisywaliśmy dokument, dzięki któremu już od 1 stycznia przyszłego roku MKiDN będzie współprowadziło Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – powiedział prof. Gliński. Minister kultury podkreślił, że to dzięki dobrej współpracy pomiędzy instytucjami centralnymi a społecznością lokalną możliwe było doprowadzenie do podpisania tej umowy.

- Współpracę z Państwa środowiskiem oceniam bardzo dobrze. To dzięki tej współpracy mogliśmy podjąć decyzję co do współprowadzenia Muzeum w Przemyślu – powiedział minister kultury.

Podczas wizyty w Przemyślu wicepremier Piotr Gliński wraz z marszałkiem Sejmu RP odwiedzili również Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, często nazywane „Perłą Podkarpacia” oraz wzięli udział w sympozjum dotyczącym udostępnienia zabytkowej Rotundy pw. św. Mikołaja przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.powrót