XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

17-10-2014

Konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej,
 na której przedstawiono szczegóły dotyczące konkursu. Fot.: Danuta Matloch
Konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, na której przedstawiono szczegóły dotyczące konkursu. Fot.: Danuta Matloch

Konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej,
 na której przedstawiono szczegóły dotyczące konkursu. Fot.: Danuta Matloch
Konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, na której przedstawiono szczegóły dotyczące konkursu. Fot.: Danuta Matloch

 

Od 1 do 23 października 2015 r. potrwa w Warszawie XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Przewodniczącą jury będzie prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Szczegóły dotyczące konkursu przedstawiono 17 października br. podczas konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

„Chopin nigdy nie przestał być ważny dla polskiej polityki kulturalnej. Mieliśmy ostatnio okoliczności jubileuszowe związane z Lutosławskim, Panufnikiem, Pendereckim - to polska muzyka współczesna w ostatnich latach była głównym tematem zainteresowania polityki kulturalnej, prowadzonej przez nas w Polsce i za granicą. Ale czas wrócić do Chopina. Jest ku temu znakomita okazja w przyszłym roku, gdy będziemy organizować kolejną edycję konkursu i oczy muzycznego świata znów skupią się na Polsce" - powiedziała minister Omilanowska podczas konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Tradycja tego najstarszego monograficznego turnieju muzycznego sięga 1927 r., a na liście laureatów znalazły się nazwiska wybitnych pianistów II połowy XX i początków XXI wieku. Wielu z nich zasiądzie w jury przyszłorocznego konkursu. Wśród nich znajdą się reprezentanci różnych pokoleń: m.in. Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) i najmłodszy w tym gronie, debiutujący w roli jurora Yundi Li (I nagroda, 2000). Funkcję przewodniczącego jury, po wielu latach pracy na tym stanowisku prof. Andrzeja Jasińskiego, przejmie prof. Katarzyna Popowa-Zydroń -pianistka i pedagog, której studenci w ostatnich konkursach sięgali po laury (w 2005 roku I nagrodę zdobył Rafał Blechacz, w 2010 roku finalistą konkursu był Paweł Wakarecy).

Zgodnie z regulaminem do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie 80 pianistów z całego świata, urodzonych w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należy do 1 grudnia 2014 r. wysłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu konkursu. Z nadesłanych aplikacji Komisja Kwalifikacyjna wyłoni 160 pianistów, którzy wezmą udział w eliminacjach odbywających się w Warszawie 13–24 kwietnia 2015 r. Lista pianistów dopuszczonych do konkursu zostanie ogłoszona najpóźniej 25 kwietnia 2015 r.

1 października konkurs zainauguruje Martha Argerich. Będzie to symboliczne nawiązanie do przeszłości, bo w programie znajdzie się Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, którym pianistka inaugurowała konkurs w 1980 roku, towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. 2 października wystąpi inny juror i laureat konkursu – Garrick Ohlsson.

Kolejne 3 tygodnie będą należały do młodych pianistów z całego świata. W czteroetapowej rywalizacji będą walczyć o nagrodę główną – czyli 30.000 euro i liczne nagrody pozaregulaminowe (w tym koncerty w prestiżowych salach europejskich). Zwycięzcę XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy wieczorem 20 października 2015 r.

 powrót