XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

30-09-2015

Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. autor zdjecia: Danuta Matloch
Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. fot.: Danuta Matloch

Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. autor zdjecia: Danuta Matloch
Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. fot.: Danuta Matloch

Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. autor zdjecia: Danuta Matloch
Konferencja prasowa przed XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. fot.: Danuta Matloch

23 konkursowe dni, 3 koncerty inauguracyjne, 15 dni przesłuchań i ponad 120 godzin muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych pianistów z 20 krajów. 1 października br. rozpoczyna się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Szczegóły przedstawiono 30 września br. na konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Minister Omilanowska wylosowała literę „B"-  tym samym przesłuchania konkursowe rozpocznie Tymoteusz Bies.

Szanowni państwo, nie wiem jak wy, ale my tu w Polsce jesteśmy przekonani, że Konkurs Chopinowski jest najważniejszy na świecie. Nasze doświadczenie, a to jest już 17. konkurs, pokazuje, że zawsze typowany jest zwycięzca, który potem robi wielką karierę na świecie. Dla mnie najbardziej ekscytująca jest myśl, że tutaj na tej sali siedzi ktoś, kto za trzy tygodnie wygra konkurs, a za trzy lata będzie znał go cały świat. Zwycięzca będzie tylko jeden, ale wygrani już w tej chwili jesteście wy wszyscy, którzy przeszliście przez bardzo trudne eliminacje i skłoniliście jury do bardzo trudnych wyborów. Wszystkim i każdemu z osobna życzę, aby okazał się zwycięzcą - mówiła witając uczestników konkursu minister Omilanowska.

Historia konkursu

Tradycja tego najstarszego monograficznego turnieju muzycznego sięga 1927 r. Na liście laureatów znalazły się nazwiska wybitnych pianistów II połowy XX i początków XXI wieku. Wielu z nich zasiądzie w jury tegorocznego konkursu. Wśród nich znajdą się reprezentanci różnych pokoleń: m.in. Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) i najmłodszy w tym gronie, debiutujący w roli jurora Yundi Li (I nagroda, 2000). Funkcję przewodniczącego jury, po wielu latach pracy na tym stanowisku prof. Andrzeja Jasińskiego, przejęła prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Pianistka i pedagog, której studenci w ostatnich konkursach sięgali po laury (w 2005 roku I nagrodę zdobył Rafał Blechacz, w 2010 roku finalistą konkursu został Paweł Wakarecy). W 17-osobowym jury zasiadają, jak zawsze w historii konkursu, pianiści, ale tym razem w ich gronie znajdzie się też muzykolog, wybitny badacz twórczości Chopina – prof. John Rink. Po raz pierwszy jako juror w Warszawie pojawi się dobrze znany tutejszej publiczności Nelson Goerner grający Chopina z powodzeniem na współczesnych i historycznych fortepianach (wyróżnienie, 1995).

Troje jurorów wystąpi podczas trzech Koncertów inauguracyjnych. 1 października w Filharmonii Narodowej Martha Argerich wykona Koncert a-moll op. 54 Roberta Schumanna, a Nelson Goerner Koncert a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Pianistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, a w programie znajdzie się także Polonez Krzysztofa Pendereckiego napisany na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 2 października w tym samym miejscu Garrick Ohlsson z Orkiestrą i Chórem Męskim Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego zagra Koncert fortepianowy Ferrucia Busoniego. Natomiast Martha Argerich w Katowicach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena.

Rekordowa liczba zgłoszeń

Zgodnie z regulaminem do konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 r. wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata.

Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie, zatem w I etapie wystąpi 78 uczestników.

Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowią Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystąpi aż 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

Przesłuchania konkursowe

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października br. o godzinie 10.00. Pianiści będą mieli do dyspozycji 4 marki fortepianów (tak samo, jak w 2005 r.): Steinway, Yamaha, Kawai i Fazioli. W czteroetapowej rywalizacji wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki).

Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto, dzięki współpracy NIFC z wytwórnią Deutsche Grammophon, już 6 listopada br. ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy.

Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października br. 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony 22 i 23 października.

Organizatorem XVII Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” oraz Honorowym Patronatem Prezydenta RP.powrót