Złota Gloria Artis dla Simona Rattle

26-09-2009

26 września 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował Sir Simona Rattle Złotą Glorią Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Simon Rattle- absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie należy do grona najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. W trakcie swojej kariery zawodowej współpracował z najznakomitszymi orkiestrami w Europie, USA i Ameryce Północnej.

Prowadził przez wiele lat City of Birmingham Symphony Orchestra, Boston Symphony Orchestra oraz Philadelphia Orchestra. Sir Rattle od ponad 20 lat współpracuje z Berliner Philharmoniker, jest jej głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym oraz dyrektorem artystycznym prestiżowego Festiwalu w Salzburgu.

Dzięki oryginalnej interpretacji dzieł Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego, Simon Rattle przyczynił się do spopularyzowania twórczości tych kompozytorów na świecie. Zawarł on w swoim bogatym dorobku fonograficznym komplet orkiestrowych dzieł Karola Szymanowskiego, jednocześnie wprowadził twórczość wybitnego polskiego kompozytora do stałego programu sal koncertowych całego świata.

Simon Rattle wydał ponad 70 albumów, które zyskały uznanie w świecie, a wiele z nich zostało wyróżnionych. Jego najnowsze nagrania to Symfonie Strawińskiego, Berlioz: Symphonie Fantastique oraz Ravel: L'enfant et les Sortileges.powrót