Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

2016

Nominacje na dyrektorów instytucji kultury30-12-2016

Dr hab. Przemysław Mrozowski został powołany na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, a dr hab. Robert Kotowski obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. 30 grudnia 2016 r. obie nominacje wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2017 r.30-12-2016

30 grudnia 2016 r. decyzją Ministra KiDN rozstrzygnięty został Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2017 r. w naborze do 30 września 2016 r.

Czytaj więcej
Budynek dawnego hotelu „Cracovia” dla Muzeum Narodowego w Krakowie29-12-2016

Modernistyczny budynek dawnego hotelu „Cracovia” będzie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczyste podpisanie umowy kupna budynku mieszczącego się w Krakowie przy ul. Focha, wraz z działką, na której jest on usytuowany odbyło się 29 grudnia w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę podpisali: dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej oraz przedstawiciele spółki Echo Investment - dyrektor zarządzający Mikołaj Martynuska i radca prawny mec. Bartosz Chróścielewski, w obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich będzie współprowadzone przez MKiDN27-12-2016

Umowę o prowadzeniu jako wspólnej instytucji kultury pn. „Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej” (w organizacji) podpisali 27 bm. minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN ws. ochrony zieleni zabytkowej23-12-2016

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi uchwalonej przez Sejm RP z inicjatywy grupy posłów ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody, oraz ustawy o lasach i wobec braku możliwości przedstawienia stanowiska do projektu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujemy, że przepisy przedmiotowej ustawy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nie zwolnią z obowiązku uzyskania pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie jakiejkolwiek zmiany w obrębie historycznej zieleni zabytkowej, w szczególności parków, ogrodów, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, jordanowskich i cmentarzy, pozostającej pod ochroną konserwatorską.

Czytaj więcej
Dodatkowe Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszone22-12-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił kolejne programy na 2017 r.: „Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci”, „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”, „Kultura cyfrowa”. Ogłoszony został również program "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa". Nabór wniosków potrwa do 31 stycznia 2017 r.

Czytaj więcej
Termomodernizacja placówek szkolnictwa artystycznego22-12-2016

Ponad 300 mln zł ze środków europejskich pozyska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Funduszu Spójności z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 22 grudnia br. w siedzibie NFOŚiGW.

Czytaj więcej
Ogłoszenie w sprawie konkursu o stypendia konferencyjne dla bibliotekarzy bibliotek publicznych – IFLA, Wrocław 2017 22-12-2016

Dnia 2 stycznia 2017 r. zostanie otwarty nabór do konkursu o stypendia konferencyjne dla bibliotekarzy bibliotek publicznych – IFLA, Wrocław 2017. Nabór wniosków potrwa do 31 stycznia 2017 r. W związku z organizowanym w dniach 19-25 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu Światowym Kongresem Bibliotek i Informacji IFLA, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował przyznać 100 stypendiów konferencyjnych bibliotekarzom bibliotek publicznych.

Czytaj więcej
Nowa Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie22-12-2016

Z Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego Muzeum Narodowego powstała nowa Galeria Sztuki Dawnej. Galeria łączy kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku. Galerię Sztuki Dawnej otwarto w środę 21 grudnia w stołecznym Muzeum Narodowym. Na uroczystości obecny był wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Odznaki za wydobycie wraku bombowca z czasów II wojny światowej21-12-2016

Uczestnicy wydobycia wraku amerykańskiego bombowca Douglas A20 z czasów II wojny światowej otrzymali z rąk Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się 20 grudnia br. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wśród odznaczonych są przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, a także spółki LOTOS Petrobaltic S.A.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 193921-12-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oczekuje na rozpatrzenie zażalenia na nieprawomocne postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie wstrzymania procedury łączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Czytaj więcej
Medale „Gloria Artis” dla wybitnych twórców21-12-2016

Antoni Krauze, Janusz Rewiński, Jacek Trznadel – znaleźli się wśród laureatów medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia te wręczył wybitnym twórcom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 20 grudnia 2016 r. w siedzibie resortu kultury.

Czytaj więcej
Nie żyje Bohdan Smoleń. „Odszedł twórca wrażliwy”15-12-2016

Zmarł Bohdan Smoleń - aktor, wybitny artysta kabaretowy. Miał 69 lat. „To bardzo smutna wiadomość. Odszedł twórca wrażliwy, legenda kabaretu, artysta obdarzony niezwykłym talentem satyrycznym” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Odzyskane dzieła Gierymskiego w Kordegardzie15-12-2016

Trzy dzieła Aleksandra Gierymskiego: słynna "Pomarańczarka", "Chłopiec w słońcu" i "Portret mężczyzny w renesansowym stroju" - można oglądać w warszawskiej Galerii Kordegarda. To kolejna odsłona organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury cyklu "Utracone-Odzyskane". "Cały czas staramy się odzyskiwać te skarby" - mówił podczas wernisażu wystawy 15 grudnia br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
„Rozgrzewamy Polskie Serca” – 9 miesięcy programu Fundacji PGNiG14-12-2016

Przypominanie ważnych wydarzeń z historii Polski, przybliżanie życiorysów bohaterów oraz promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży – to główne cele realizowanego od dziewięciu miesięcy społecznego programu Fundacji PGNiG „Rozgrzewamy Polskie Serca”. W warszawskim Muzeum Gazownictwa 14 grudnia 2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie dotychczasowych działań. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz kombatanci – Żołnierze Wyklęci.

Czytaj więcej
Ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie13-12-2016

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dotyczących wprowadzanej reformy systemu oświaty, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował, że ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie.

Czytaj więcej
Wiceminister Magdalena Gawin w Albanii12-12-2016

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin 9 grudnia 2016 r. towarzyszyła premier Beacie Szydło podczas oficjalnej wizyty w Albanii. Głównym punktem programu wizyty były rozmowy szefów obu rządów – Polski i Albanii. Podpisano również Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Albanii na lata 2016-2019. Delegacja polska spotkała się też z prezydentem Albanii, Bujarem Nishanim.

Czytaj więcej
Muzeum Regionalne w Wiślicy od nowego roku pod opieką MKiDN09-12-2016

Muzeum Regionalne w Wiślicy, obecnie prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego, od nowego roku będzie połączone z Muzeum Narodowym w Kielcach, współprowadzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie 9 grudnia br.  w Pałacu Biskupim w Kielcach podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Czytaj więcej
Obchody 75. rocznicy pierwszego transportu do obozu w Chełmnie nad Nerem08-12-2016

Na historycznej stacji Radegast w Łodzi, z której podczas II wojny światowej naziści odprawiali pociągi z więźniami Litzmannstadt Getto, upamiętniono 8 grudnia 2016 r. pierwszy transport Żydów wysłany w 1941 r. do niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof). Następnie uczestnicy obchodów udali się na teren Lasu Rzuchowskiego k. Chełmna nad Nerem, gdzie znajdują się masowe mogiły ofiar z Kulmhof. W uroczystościach uczestniczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Reforma edukacji w odniesieniu do szkolnictwa artystycznego07-12-2016

Szkoły muzyczne pierwszego i drugiego stopnia zachowają dotychczasowy sześcioletni system kształcenia, przy czym minister kultury - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców - przewiduje 5-letni okres przejściowy dla uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych pierwszego stopnia – poinformowała podczas briefingu prasowego 7 grudnia 2016 r. w siedzibie MKiDN wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez MKiDN06-12-2016

Współprowadzenie i współfinansowanie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zadeklarowali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Opolskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisali 6 grudnia 2016 r. wiceminister Jarosław Sellin i marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Czytaj więcej
Stypendia dla studentów i doktorantów uczelni artystycznych06-12-2016

90 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych otrzymało z rąk Podsekretarz Stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Uroczystość z udziałem Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych odbyła się 6 grudnia 2016 r. w Zamku Królewskim w Warszawie.

Czytaj więcej
Pomnik Wojciecha Bartosza Głowackiego we Lwowie odrestaurowany06-12-2016

We Lwowie zakończyły się prace konserwatorskie przy pomniku Wojciecha Bartosza Głowackiego (1756-1794), bohatera powstania kościuszkowskiego. Renowację prowadziła Fundacja Dziedzictwa Kulturowego pod nadzorem i z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
"Darmowy listopad 2016". Tysiące zwiedzających w rezydencjach królewskich02-12-2016

Ponad 97 tysięcy osób odwiedziło Zamek Królewski na Wawelu, po ok. 60 tysięcy zwiedzających odnotowały Zamek Królewski w Warszawie i Łazienki Królewskie, a 23 tysiące przekroczyła liczba oglądających Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Te imponujące wyniki to efekt akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, która już po raz piąty odbyła się z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Abu Dhabi: wicepremier Gliński na konferencji nt. ochrony światowego dziedzictwa02-12-2016

Ratowanie światowego dziedzictwa, zagrożonego konfliktami zbrojnymi, terroryzmem i nielegalnym handlem - to temat międzynarodowej konferencji pod patronatem UNESCO. W wydarzeniu, które odbywa się  w dniach 2-3 grudnia 2016 r. w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bierze udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Premiera filmu „Krajobraz mojego miasta”30-11-2016

Opanowanie chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - w tym także zabytkowej – to temat filmu „Krajobraz mojego miasta”, którego premiera odbyła się 1 grudnia 2016 r. w warszawskim kinie „Wisła”. Pokaz filmu poprzedziła konferencja prasowa z udziałem wiceminister kultury dr hab. Magdaleny Gawin.

Czytaj więcej
Plac apelowy KL Gusen pod ochroną konserwatora zabytków30-11-2016

„Objęcie ochroną konserwatorską placu apelowego KL Gusen to przełomowa decyzja, na którą Polska czekała od wielu lat” – oceniła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin. W ten sposób wiceminister skomentowała potwierdzenie austriackiego Federalnego Urzędu Ochrony Zabytków, że 21 października 2016 r. uprawomocniła się decyzja o objęciu ochroną konserwatora zabytków całego obszaru placu apelowego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gusen na terenie Austrii.

Czytaj więcej
Nagrobki bohaterów powstania listopadowego odrestaurowane z funduszy MKiDN28-11-2016

Pomniki nagrobne trzech bohaterów powstania listopadowego, zachowane na cmentarzach na terenie Ukrainy, zostały odrestaurowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa z nich znajdują się na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, trzeci na cmentarzu w Łopatynie. 29 listopada mija 186 lat od wybuchu powstania listopadowego.

Czytaj więcej
W Bystrampolu na Litwie odsłonięto tablicę poświęconą Sienkiewiczowi28-11-2016

Pamiątkowa dwujęzyczna tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi została odsłonięta w Bystrampolu koło Poniewieża na Litwie. 26 listopada 2016 roku we dworze, w którym Noblista wielokrotnie przebywał, czerpiąc inspiracje do „Potopu”, odbyły się uroczystości w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

Czytaj więcej
Ranking Bibliotek 201628-11-2016

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin po raz trzeci znalazła się na szczycie Rankingu Bibliotek przeprowadzonego po raz szósty przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita". W gali ogłoszenia laureatów 28 listopada br. uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Pogrzeb żołnierzy poległych w walkach pod Lwowem w 1939 r.25-11-2016

Pogrzeb szczątków 27 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach pod Lwowem we wrześniu 1939 roku odbył się na cmentarzu w Mościskach, na terytorium Ukrainy. W uroczystościach wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz zastępca ministra obrony Ukrainy Ołeh Szewczuk.

Czytaj więcej
Konferencja „Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji – jesień 1939 r.”25-11-2016

Obowiązkiem współczesnych elit jest pamięć o ofiarach niemieckiej akcji przeciwko polskiej inteligencji, rozpoczętej przez hitlerowców jesienią1939 roku - mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w czasie obchodów rocznicy przeprowadzenia "Intelligenzaktion" w Łodzi. 25 listopada 2016 r. w Jagiellońskim Ośrodku Kultury w Łodzi wicepremier otworzył konferencję naukowo-edukacyjną "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji – jesień 1939 r."

Czytaj więcej
We Włoszech odsłonięto tablicę poświęconą cichociemnym i lotnikom24-11-2016

Tablicę, poświęconą cichociemnym oraz polskim i alianckim lotnikom startującym z tej bazy do okupowanego kraju, odsłonięto 24 listopada br. w Bazie Lotniczej w Brindisi we Włoszech.

Czytaj więcej
Polska oferuje Włochom wsparcie po trzęsieniu ziemi24-11-2016

Wsparcie w rekonstrukcji zniszczonych wskutek ostatniego trzęsienia ziemi we Włoszech, bezcennych dla dziedzictwa światowego zabytków - zaproponował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do ministra dziedzictwa kulturowego, działalności kulturalnej i turystyki Włoch Daria Franceschiniego.

Czytaj więcej
Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe22-11-2016

Premier Beata Szydło oraz ministrowie i wiceministrowie, wśród nich wiceminister kultury Jarosław Sellin, wzięli udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się 22 listopada br. w Jerozolimie.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński w Paryżu22-11-2016

Spotkanie Wysokiego Szczebla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Eurasia Week oraz 160. sesja Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu – to główne punkty programu wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Paryżu w dniach 22-23 listopada 2016 r.

Czytaj więcej
Piotr Szczepanik, Tadeusz Woźniakowski i Jolanta Kubicka-Helsztyńska laureatami medali „Gloria Artis”21-11-2016

Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali piosenkarze Piotr Szczepanik i Tadeusz Woźniakowski, Brązowy Medal – piosenkarka Jolanta Kubicka-Helsztyńska. Odznaczenia - nadane przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego - wręczył dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba 19 listopada 2016 r. w siedzibie ZASP w Warszawie.

Czytaj więcej
Narodowy Instytut Dziedzictwa ze Złotym Medalem Targów Lipskich21-11-2016

Narodowy Instytut Dziedzictwa otrzymał Złoty Medal Targów Lipskich podczas 12. edycji Europejskich Targów Konserwacji I Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli DENKMAL 2016. Odznaczenie przyznano za prezentacje polsko-niemieckiej wystawy "Zabytkowe rezydencje w krajobrazie przygranicznych regionów Polski I Niemiec / Schlosserlandschaften in der Deutsch-Polnischen Grenzregion".

Czytaj więcej
Wicepremier otworzył konferencję " Mastering the Game"17-11-2016

Dwudniowe wydarzenie, poświęcone prawnym i handlowym aspektom branży gier komputerowych, rozpoczęło się 17 listopada 2016 r. w Centrum Kreatywności w Warszawie. Systemy podatkowe wspierające rozwój sektora gier komputerowych w Europie, tematyka wirtualnej rzeczywistości, wyzwania i przyszłość rynku gier związana z rozwojem nowych technologii – to wybrane tematy drugiej edycji konferencji Mastering the Game, którą otworzył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Konferencja o ochronie dziedzictwa architektury i urbanistyki17-11-2016

Ogólnopolską Konferencję „Ochrona dziedzictwa architektury i urbanistyki polskiej 2 połowy XX wieku” otworzyła 17 bm. Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
#DobryRok w MKiDN: co zrobiliśmy, co planujemy15-11-2016

Więcej pieniędzy na kulturę, nowe muzea, Program „Niepodległa”, odzyskanie utraconych w wyniku wojny dzieł i kolekcji oraz stworzenie służącego temu Programu ArtSherlock, wreszcie – ogólnopolski konkurs na scenariusz filmu historycznego. To wybrane osiągnięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w mijającym roku pracy pod rządami obecnego kierownictwa. 15 listopada br., podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podsumowanie roku pracy MKiDN przedstawił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Region Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen- wizyta minister Gawin w Austrii15-11-2016

Spotkanie z ministrem Heinrichem Feinerem oraz udział w uroczystej inauguracji związku gminnego "Region Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen” to główne punkty wizyty minister Magdaleny Gawin w Austrii 9 bm.

Czytaj więcej
Wiceminister Sellin: sytuacja finansowa państwowych instytucji kultury jest zadowalająca15-11-2016

Sytuację finansową państwowych instytucji kultury oceniamy jako zadowalającą - podkreślił 15 listopada 2016 r. na sejmowej komisji kultury wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak podał, do czerwca br. ich przychody wyniosły ponad 902 mln zł, a koszty prawie 863,5 mln zł.

Czytaj więcej
100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza15-11-2016

Mija 100 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych, a także najpopularniejszych pisarzy polskich - Henryka Sienkiewicza. Autor Trylogii, Quo vadis czy i Krzyżaków zmarł w Vevey w Szwajcarii 15 listopada 1916 r.

Czytaj więcej
Obchody Święta Niepodległości. Po 225 latach otwarta Świątynia Opatrzności Bożej11-11-2016

Złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza – tak wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uczcił, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, Święto Niepodległości. Wcześniej uczestniczyli oni w otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie.

Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki10-11-2016

10 listopada po raz pierwszy obchodzimy - ogłoszony przez UNESCO - Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pragnie wyrazić głębokie uznanie zarówno dla tego rodzaju instytucji, jak i ich pracowników, którzy z prawdziwym entuzjazmem i pasją promują wiedzę o różnych dziedzinach nauk technicznych.

Czytaj więcej
Cel programu „Niepodległa”: połączyć Polaków 09-11-2016

Wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków jest głównym celem Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” – podsumowali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i wiceminister Jarosław Sellin. Podczas konferencji prasowej 9 listopada br. w MKiDN kierownictwo resortu zaprezentowało założenia programu „Niepodległa”, o którym informację poprzedniego dnia przyjął rząd. Wicepremier przedstawił także główne osiągnięcia i plany MKiDN w związku ze zbliżającą się rocznicą funkcjonowania obecnego rządu.

Czytaj więcej
Wmurowano kamień węgielny pod Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku09-11-2016

W obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera Piotra Glińskiego wmurowano 9 bm. kamień węgielny pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Czytaj więcej
Konferencja „Wola 1944: nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa”09-11-2016

Interdyscyplinarna refleksja nad niemieckimi zbrodniami popełnionymi na warszawskiej Woli na początku sierpnia 1944 roku była celem odbywającej się w dniach 8-9 listopada 2016 r. międzynarodowej konferencji „Wola 1944: nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Odsłonięto pomnik bohaterów trzech narodów - Sławika i Antalla09-11-2016

Pomnik poświęcony Polakowi Henrykowi Sławikowi i Węgrowi Józefowi Antallowi seniorowi odsłonięto 8 listopada br. w Warszawie. Uznawani są za bohaterów Polski, Węgier i Izraela - podczas II wojny światowej wspólnie uratowali co najmniej 5 tys. polskich Żydów. W uroczystości uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Wizyta wiceprezydenta Iranu w MKiDN08-11-2016

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński spotkał się 8 listopada br. w siedzibie MKiDN z wiceprezydentem Islamskiej Republiki Iranu dr. Ali Akbar Salehim.

Czytaj więcej
Stypendia Ministra dla uczniów szkół artystycznych08-11-2016

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego najzdolniejszym uczniom szkół artystycznych wręczyła wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Uroczystość odbyła się 8 listopada br. w Sali Balowej w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Czytaj więcej
Do Muzeum Historii Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości07-11-2016

- Mamy nadzieję, że Muzeum Historii Polski zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podczas konferencji prasowej 7 listopada br. w MKiDN przedstawiono projekt siedziby stałej MHP, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.

Czytaj więcej
Wiceminister na obchodach 25-lecia Teatru Wierszalin05-11-2016

Obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Teatru Wierszalin oraz wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej to główne punkty wizyty wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandy Zwinogrodzkiej 4 listopada br. w Supraślu i Białymstoku.

Czytaj więcej
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 2. edycja04-11-2016

Unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Certyfikaty wpisu zostały wręczone podczas uroczystości 4 bm. w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości uczestniczyła podsekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Programy Ministra na rok 201703-11-2016

Ponad 50 mln zł więcej niż w ubiegłym roku wyniesie budżet Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2017. Pierwszy nabór zakończy się do 30 listopada 2016 r.

Czytaj więcej
Lista 50 finalistów I etapu konkursu scenariuszowego02-11-2016

50 autorów wniosków stypendialnych – spośród 856 nadesłanych w I etapie konkursu na stworzenie scenariusza filmu fabularnego z zakresu historii Polski – przeszło do II etapu konkursu. Finaliści otrzymają stypendium w wysokości 3 tys. zł brutto z przeznaczeniem na stworzenie treatmentu scenariusza filmu.

Czytaj więcej
Ochrona cmentarzy i grobów polskich za granicą. Działania MKiDN31-10-2016

Ukraina, Mołdawia, Chorwacja, Francja, Belgia – w tych krajach w 2016 r. przeprowadzono prace konserwatorskie na zabytkowych cmentarzach i grobach polskich, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwięcej - 13 nagrobków – poddano konserwacji na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Czytaj więcej
Wicepremier otworzył wystawę portretów laureatów Dorocznych Nagród Ministra28-10-2016

Podczas otwarcia wystawy fotograficznych portretów laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył Nagrody Ministra Jackowi Przybyłowiczowi i Tomaszowi Koniorowi. Otwarcie wystawy odbyło się 28 października 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Ruszył projekt „Parafie i kościoły polskie w Stanach Zjednoczonych”28-10-2016

Projekt „Parafie i kościoły polskie w Stanach Zjednoczonych” ma przybliżyć jak najszerszemu gronu odbiorców ogromny wkład zarówno duchowy, jak i cywilizacyjno-kulturowy, który wnieśli Polacy emigrujący do USA. List otwarty w tej sprawie, skierowany do Polonii amerykańskiej, 27 października 2016 roku podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp dr Wiesław Lechowicz.

Czytaj więcej
Zakończyła się 40. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO28-10-2016

W kontynuacji 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO 24-26 października br. w Paryżu uczestniczyła podsekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin. Celem sesji było dokończenie obrad Komitetu, które w lipcu tego roku, odbywały się w Stambule. Podczas lipcowych obrad przyjęto ważną dla naszego kraju decyzję o powierzeniu Polsce organizacji 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej
Wicepremier otworzył “Music Export Conference”27-10-2016

- W tym roku rozszerzyliśmy ofertę Programów Ministra o „Rozwój Sektorów Kreatywnych”, który m.in. zapewni wsparcie dla działalności eksportowej – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 27 października br. podczas otwarcia konferencji poświęconej eksportowi muzyki „Music Export Conference”. Trzydniowe wydarzenie odbywa się w Centrum Kreatywności w Warszawie.

Czytaj więcej
Inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Instytucji Artystycznych26-10-2016

- Do Rady zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, a zarazem praktyków dysponujących szerokim doświadczeniem w działalności kulturalnej – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady do spraw Instytucji Artystycznych drugiej kadencji. W spotkaniu, które odbyło się 26 października 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyła także wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Szkolenia dla potencjalnych beneficjentów POIiŚ26-10-2016

Jak prawidłowo przygotować wniosek o dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poznać uczestnicząc w bezpłatnych, jednodniowych szkoleniach, które odbędą się 24 i 25 listopada 2016 r. w Warszawie.

Czytaj więcej
Złoty Medal „Gloria Artis” dla Małgorzaty Walewskiej26-10-2016

Światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska otrzymała z rąk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandy Zwinogrodzkiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie, przyznane za wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej, śpiewaczka odebrała na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej 25 października br. po spektaklu „Goplana”, w którym wystąpiła.

Czytaj więcej
Teatr Narodowy z Budapesztu wystąpił w Warszawie22-10-2016

- To wielki, symboliczny gest ze strony naszych węgierskich przyjaciół, że Warszawa widzi „Ilonkę Toth” pierwsza, przed Budapesztem – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przed warszawską prapremierą spektaklu. Pokaz odbył się 21 października 2016 r. w stołecznym Teatrze Polskim. Wśród gości byli także minister sprawiedliwości Węgier László Trócsányi oraz wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Wyniki oceny projektów zgłoszonych do Kontraktów Terytorialnych21-10-2016

89 przedsięwzięć - zgłoszonych w ramach naboru nowych projektów do Kontraktu Terytorialnego – otrzymało rekomendację kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 20 października br. wykaz rekomendowanych projektów trafił do Ministerstwa Rozwoju, które odpowiedzialne jest za dalszą koordynację prac zmierzających do przyjęcia listy przez Radę Ministrów.

Czytaj więcej
Nagroda Polin 2016 przyznana21-10-2016

Jacek Koszczan, popularyzator historii Żydów z Dukli na Podkarpaciu, otrzymał Nagrodę Polin 2016. Uroczysta gala jej wręczenia - z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina - odbyła się 20 października 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Czytaj więcej
Finał 23. edycji konkursu Dobry Wzór21-10-2016

28 laureatów wyłoniło jury konkursu Dobry Wzór spośród 136 obiektów, które zakwalifikowały się do finału 23. edycji wydarzenia. W gali wręczenia nagród, która odbyła się 20 października br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie19-10-2016

W krakowskim kościele oo. Dominikanów odprawiona została msza żałobna w intencji zmarłego 9 października br. Andrzeja Wajdy. Wybitny reżyser został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Pożegnanie Andrzeja Kopiczyńskiego19-10-2016

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Kopiczyńskiego odbyły się 19 października br. na Starych Powązkach w Warszawie. Wzięła w nich udział wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Wybitny aktor filmowy i teatralny zmarł 13 października br. Miał 82 lata.

Czytaj więcej
Rusza Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej19-10-2016

Zapraszamy do udziału w 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zgłaszać można spektakle, których premiera odbyła się lub nastąpi w Polsce między 1 kwietnia 2016 roku a 31 marca 2017 roku. Na zwycięzców czekają m.in. Nagroda Główna za realizację polskiej sztuki współczesnej oraz nagroda dla autora za najlepszy tekst dopuszczony do konkursu.

Czytaj więcej
Pożegnanie Andrzeja Wajdy w Warszawie18-10-2016

W warszawskim kościele św. Jacka wystawiono urnę z prochami zmarłego 9 października 2016 r. wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. W odprawionej w jego intencji mszy żałobnej uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Minister wpisał się też do księgi kondolencyjnej.

Czytaj więcej
Teatr Żydowski w nowych lokalizacjach18-10-2016

Stołeczny Teatr Żydowski – po utracie dotychczasowej siedziby i kilku miesiącach niepewności co do przyszłości instytucji - wraca do pracy w nowych lokalizacjach. „Niemożliwa do zaakceptowania jest sytuacja, w której Teatr Żydowski znika z naszego życia artystycznego. (…) To teatr, który ma wielkie znaczenie dla całej kultury polskiej”- podkreśliła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka na konferencji prasowej 17 października br. w Warszawie.

Czytaj więcej
Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI18-10-2016

Czytelniczy „trójpak” – czyli utworzenie zestawu trzech książeczek, które rosnąć będą wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka – to przedmiot drugiej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI!, ogłoszonego przez Instytut Książki. Prace konkursowe można przesyłać do końca tego roku, a nagroda główna za najlepszy projekt wyniesie 25 tys. zł.

Czytaj więcej
Biennale Sztuki w Wenecji 2017: znamy zwycięski projekt w Pawilonie Polskim17-10-2016

Projekt autorstwa Barbary Piwowarskiej, którego przedmiotem jest realizacja artystki Sharon Lockhart pod tytułem „Mały Przegląd” - zwyciężył w konkursie na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2017 r.

Czytaj więcej
Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego16-10-2016

Przywołówki dyngusowe w Szymborzu, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej czy uroczystości ku czci Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt - m.in. te zjawiska i ich twórcy zostali uhonorowani podczas II Gali wręczenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W uroczystości, która odbyła się 14 października 2016 roku uczestniczyła wiceminister kultury dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Czechy: odsłonięto tablicę ku czci Badeniego14-10-2016

Tablica ku czci Kazimierza Feliksa hrabiego Badeniego - wybitnego polskiego polityka, postaci emblematycznej w historii Czech u schyłku XIX stulecia - została odsłonięta 13 października br. w Pradze. Podczas uroczystości odczytano list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
O ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pierwsze Forum Eksperckie14-10-2016

Panele eksperckie, dyskusje w międzynarodowym gronie, baza dobrych praktyk oraz gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W dniach 12-14 października 2016 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyło się Pierwsze Forum Eksperckie Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Wiceminister Zwinogrodzka z wizytą w Olsztynie14-10-2016

Filharmonia Warmińsko-Mazurska oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - te miejsca odwiedziła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka 13 pażdziernika 2016 r. podczas swojej wizyty w Olsztynie.

Czytaj więcej
Dzień Edukacji Narodowej14-10-2016

Podziękowania, gratulacje oraz życzenia złożyła nauczycielom i pracownikom szkolnictwa artystycznego wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka. „Życzę Państwu, aby praca z młodzieżą oraz osiągnięcia Waszych wychowanków były dla Państwa źródłem radości i zadowolenia” – napisała Podsekretarz Stanu w liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej
Oświadczenie dotyczące tekstu w portalu "natemat.pl"13-10-2016

12 października br. portal "natemat.pl" opublikował tekst Kamila Sikory zatytułowany „Hojny gest resortu Glińskiego. Fundacja żony ministra kultury dostała 50 tysięcy”. Tak sformułowany tytuł jest nierzetelny i zawiera przekłamanie. Małżonka ministra kultury nie jest prezesem ani właścicielką fundacji, która otrzymała ministerialne dofinansowanie i nie uczestniczy w jej projektach ani w pozyskiwaniu środków na jej działalność.

Czytaj więcej
Wicepremier w Akademii Sztuki w Szczecinie13-10-2016

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wcześniej wicepremier spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej.

Czytaj więcej
Zmarł Andrzej Kopiczyński13-10-2016

Andrzej Kopiczyński, aktor teatralny i filmowy, znany z roli w serialu "Czterdziestolatek" nie żyje - potwierdził PAP sekretariat ZASP.

Czytaj więcej
Minister kultury na inauguracji roku akademickiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi12-10-2016

Gościem inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Łódź Design Festival - już po raz dziesiąty12-10-2016

Od wzornictwa przemysłowego aż po modę – 13 października br. rusza 10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival. Gościem otwarcia festiwalu, o godz. 18.30, będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Konferencja: „Zamość renesansowe miasto idealne”11-10-2016

"Zamość renesansowe miasto idealne, retrospekcja i perspektywy działań konserwatorskich" – pod tym hasłem 11 października 2016 r. odbyła się konferencja naukowa w Muzeum Fortyfikacji Broni (Arsenał) w Zamościu. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Dzień Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego11-10-2016

Obchody Dnia Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego odbyły się 11 października 2016 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Nie żyje Andrzej Wajda10-10-2016

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, zmarł 9 października 2016 r. Współtwórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju. Autor takich dzieł, jak "Popiół i diament" i "Ziemia obiecana". "Odszedł jeden z największych, być może największy współczesny polski reżyser. (...) Był autentycznym autorytetem w środowisku - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w rozmowie z TVP Info.

Czytaj więcej
UMFC: nowy rok akademicki czas zacząć!07-10-2016

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uczestniczył w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2016/2017 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Czytaj więcej
„Konteksty” mają 70 lat07-10-2016

70-lecie istnienia świętował 7 października br. kwartalnik „Konteksty”. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie otwarciem wystawy „Konteksty” – 70 lat istnienia. W wernisażu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone05-10-2016

Antoni Libera, Lech Majewski i Włodek Pawlik – znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W gali, która odbyła się w Łazienkach Królewskich, uczestniczyli: premier Beata Szydło, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceministrowie kultury - Jarosław Sellin, dr hab. Magdalena Gawin i Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Archiwalia po żołnierzach 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych trafiły do Archiwum Akt Nowych05-10-2016

Archiwalia po żołnierzach 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa zostały przekazane 5 października br. do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin wręczyła odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” opiekującym się tą kolekcją w Izraelu - trzem siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety: s. Rafale (Helenie Włodarczak) s. Róży (Marii Jolancie Pacosze), s. Benignie (Urszuli Okupniak) oraz księdzu Tadeuszowi Nosalowi. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu udało się ocalić ten wyjątkowy zbiór.

Czytaj więcej
Minister kultury na inauguracji roku akademickiego w warszawskiej ASP05-10-2016

Gościem inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podczas uroczystości minister wręczył prof. Andrzejowi Kossowi złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Czytaj więcej
Łukasz Dyczko z Nagrodą Specjalną Ministra Kultury05-10-2016

19-letni saksofonista z Gorlic, Łukasz Dyczko, otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier Piotr Gliński wręczył ją podczas spotkania ze zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

Czytaj więcej
Odznaczenia dla wybitnych literaturoznawców, historyków i animatorów kultury04-10-2016

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali 4 października 2016 r. wybitni literaturoznawcy, historycy i animatorzy kultury. Odznaczenia - przyznane przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego - wręczyła wiceminister dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Uroczystości ku czci zamordowanych w Piaśnicy03-10-2016

Doroczne uroczystości religijne ku czci osób pomordowanych w Lesie Piaśnickim w latach 1939-1940 odbyły się 2 października br. w Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy w Piaśnicy koło Wejherowa. W miejscu kaźni hołd ofiarom oddali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis.

Czytaj więcej
VIII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Gala nagród03-10-2016

Film Henryka Jureckiego "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" zdobył główną nagrodę zakończonego 1 października br. w Gdyni VIII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". "Złoty opornik" reżyserowi wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W gali uczestniczył także wiceminister Jarosław Sellin, który wręczył statuetkę dla Krzysztofa Klenczona „Drzwi do wolności” - żonie artysty, Alicji Klenczon.

Czytaj więcej
Wiceminister Sellin wręczył odznaczenia 03-10-2016

Literaci: Teresa Ferenc, Zbigniew Jankowski i Zbigniew Zielonka otrzymali 1 października br. w Gdańsku medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina. Wcześniej, 30 września br., podczas Gali Starogardzkiego Biznesu wiceminister wręczył odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – otrzymali je: Zenon Sobiecki, Krzysztof Landowski i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Czytaj więcej
Wiceminister Zwinogrodzka z wizytą w Estonii01-10-2016

Udział w otwarciu nowego budynku Muzeum Narodu Estońskiego w Tartu oraz spotkanie m.in. z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Republiki Estońskiej Anne-Ly Reimaa – to główne punkty programu wizyty Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej w Republice Estonii w dniach 29-30 września 2016 roku.

Czytaj więcej
Bydgoszcz: podpisanie umowy o dofinansowanie Opery Nova01-10-2016

Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzyma Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę w tej sprawie w siedzibie Opery Nova  podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
List ministra kultury z okazji rozpoczęcia roku akademickiego01-10-2016

Pomyślności w pracy artystycznej, dydaktycznej i naukowej – tego m.in. życzy społeczności akademickiej uczelni artystycznych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2016/2017.

Czytaj więcej
Propozycja ministra kultury ws. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT30-09-2016

Wspólne utworzenie Narodowego Muzeum Techniki – z taką propozycją, po wnikliwej ocenie sytuacji, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – zwrócił się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj więcej
USA: wicepremier wręczył medale „Gloria Artis”28-09-2016

Złote medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Instytutu Józefa Piłsudskiego i Muzeum Polskiego w Ameryce oraz brązowe medale dla Franka Foxa i Jana Sporka – takie odznaczenia wręczył, podczas oficjalnej wizyty w USA (24-27 września br.), wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Podsumowanie dofinansowań w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz funduszy norweskich27-09-2016

Konferencja „Ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja kultury - podsumowanie programów dla obszaru kultury finansowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014” odbyła się 27 września br. w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wydarzenie otworzyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Norwegii Bård Folke Fredriksen. Konferencję zorganizował Departament Funduszy i Spraw Europejskich MKiDN.

Czytaj więcej
Metropolitan Opera: minister kultury na premierze „Tristana i Izoldy” w reż. Trelińskiego27-09-2016

Nowy sezon artystyczny nowojorskiej Metropolitan Opera 26 września 2016 r. otworzył spektakl „Tristan i Izolda” Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego, przygotowany w koprodukcji m.in z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Gościem wydarzenia był – przebywający obecnie z wizytą w USA – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Gdynia: Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny"26-09-2016

Film Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" o malarzu Zdzisławie Beksińskim i jego synu Tomaszu zdobył Złote Lwy na zakończonym 24 września br. 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Podczas gali uroczystego zamknięcia festiwalu główną nagrodę wręczyła laureatowi wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Minister Gliński z wizytą w USA25-09-2016

Udział w Sympozjum nt. wizerunku Polski w mediach, wizyta w Muzeum Narodowym pamięci Tadeusza Kościuszki i Instytucie Piłsudskiego, wręczenie odznaczeń resortowych oraz spotkania z weteranami i środowiskami polonijnymi - to najważniejsze punkty wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w Nowym Jorku i Filadelfii w dniach 24-27 września.

Czytaj więcej
Minister Sellin w Izraelu24-09-2016

Odwiedzenie Yad Vashem - Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, Muzeum Diaspory Żydowskiej, Ściany Płaczu czy spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Krakowian w Izraelu - to najważniejsze punkty wizyty wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina w Izraelu 24-27 września br.

Czytaj więcej
Łańcut: wiceminister Gawin na posiedzeniu Rady Ochrony Zabytków23-09-2016

Wiceminister kultury dr hab. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, wzięła udział w posiedzeniu Rady Ochrony Zabytków, które odbyło się w dniach 20-21 września 2016 r. w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Czytaj więcej
Oświadczenie MKiDN w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte23-09-2016

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o przesunięciu daty połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 o dwa miesiące, tj. na 1 lutego 2017 roku.

Czytaj więcej
Podpisanie 4 umów o dofinansowanie instytucji kultury21-09-2016

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna w Katowicach oraz szkoły muzyczne w Pleszewie i Toruniu – to kolejni beneficjenci środków europejskich przyznanych  w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowy o dofinansowanie tych instytucji podpisali 21 września 2016 r. w MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz reprezentanci beneficjentów.

Czytaj więcej
Ponad 800 zgłoszeń w konkursie scenariuszowym20-09-2016

811 wniosków z pomysłami na scenariusze filmów fabularnych z zakresu historii Polski wpłynęło do Narodowego Centrum Kultury w związku z konkursem stypendialnym, ogłoszonym przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w lipcu br. Nabór wniosków zakończył się 12 września br. Obecnie trwa czytanie, ocena i selekcja projektów.

Czytaj więcej
Obchody 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza20-09-2016

Historyczno-literacka konferencja oraz pamiątkowa tablica na ścianie kościoła z tekstem w dwóch językach i z medalionem przedstawiającym Henryka Sienkiewicza – tak wyglądały obchody 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza w Wodoktach.

 

Czytaj więcej
"Sienkiewicz - tekst, lektura i społeczna praxis"18-09-2016

Najwybitniejsi sienkiewiczologowie z całego kraju, współcześni pisarze, a także literaturoznawcy uczestniczyli w konferencji naukowej "Sienkiewicz - tekst, lektura i społeczna praxis", która odbyła się w dniach 15-17 września br. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister kultury dr hab. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Wicepremier podpisał 5 umów o dofinasowanie łódzkich instytucji17-09-2016

19 września 2016 r.  wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w konferencji prasowej „Inwestycje dla Łodzi. Kultura i edukacja”. Podczas wydarzenia, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi podpisanych zostało 5 umów o dofinansowanie łódzkich instytucji w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czytaj więcej
MKiDN: podpisanie umów o dofinansowanie obiektów sakralnych16-09-2016

16 września w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał umowy o dofinansowanie projektów zgłoszonych przez Klasztor Ojców Dominikanów w Lublinie, Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie oraz Diecezję Kaliską. Środki, które zasilą te projekty, pochodzą z VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Po podpisaniu umów odbyła się konferencja prasowa.

Czytaj więcej
Wizyta wiceministra Sellina w Londynie16-09-2016

Uroczyste otwarcie XXXVIII Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie (MAB) było głównym punktem wizyty Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina w Londynie w dniach 15-16 września br.

 

Czytaj więcej
Podpisanie umowy ws. dofinansowania Muzeum Auschwitz14-09-2016

15 września w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał umowę o dofinansowanie projektu zgłoszonego przez tę placówkę ze środków VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

Czytaj więcej
Wicepremier podpisał umowy o dofinansowanie dwóch krakowskich muzeów14-09-2016

15 września w Pałacu Krzysztofory w Krakowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał umowy o dofinansowanie projektów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Projekty zgłoszone przez te placówki uzyskały dofinansowanie ze środków VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

Czytaj więcej
Podpisanie umowy ws. dofinansowania renowacji katedry w Pelplinie09-09-2016

W piątek, 9 września 2016 r. o godzinie 15:30 w Wirydarzu Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie nastąpi uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie projektu pn. „Bazylika Katedralna w Pelplinie – renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Sygnatariuszami umowy będą Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna.

Czytaj więcej
Forum Ekonomiczne w Krynicy: wicepremier o przemyśle kulturalnym i kreatywnym08-09-2016

Podstawową kwestią w rozwoju przemysłów kreatywnych jest zapewnienie przestrzeni do kreatywności, wolności twórczej oraz zachowanie równowagi pomiędzy różnymi grupami interesu zaangażowanymi w ten przemysł - mówił 8 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Konferencja przed 41. Festiwalem Filmowym w Gdyni07-09-2016

"Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego i "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - znajdą się wśród 16 filmów, które powalczą o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 19-24 września, było tematem konferencji prasowej 7 września 2016 r. w warszawskim kinie Kultura z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina oraz dyrekcji i organizatorów Festiwalu.

Czytaj więcej
Krzysztof Olendzki dyrektorem IAM07-09-2016

7 września br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Krzysztofa Olendzkiego na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza (IAM). Nominację wręczył mu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN ws. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku06-09-2016

1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN06-09-2016

6 września br. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Potoroczyn został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Czytaj więcej
Unijne dofinansowanie dla gdyńskiej szkoły plastycznej06-09-2016

3,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzyma na rozbudowę Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni. Umowę w tej sprawie podpisali 2 września Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz dyrektor ZSP Marek Lis.

Czytaj więcej
Polak zwycięzcą Eurowizji dla Młodych Muzyków05-09-2016

Łukasz Dyczko- 18- letni saksofonista z Gorlic został zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. W konkursie wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina.

Czytaj więcej
Instrumenty astronomiczne dla Muzeum w Olsztynie dzięki dotacji z MKiDN02-09-2016

Kolekcję unikatowych zegarów, cyrkli i innych instrumentów astronomicznych zakupiło Muzeum Warmii i Mazur dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Polscy archeolodzy pracują na terenie ukraińskiej Olbii02-09-2016

W lipcu i sierpniu specjaliści Polskiej Misji Archeologicznej Olbia (na Ukrainie), kierowanej przez dr. Alfreda Twardeckiego prowadzili wykopaliska w ramach programu Antyczne Zabytki Morza Czarnego. To projekt Muzeum Narodowego w Warszawie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński oddał hołd ofiarom II wojny w Wieluniu01-09-2016

„Ciąży na nas obowiązek zapewnienia dzieciom przyszłości bezpiecznej, opartej na szacunku dla dziedzictwa przodków i naszej tożsamości” – napisała premier Beata Szydło w liście, odczytanym przez wicepremiera Piotra Glińskiego podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny i zbombardowania Wielunia.

Czytaj więcej
Konkurs o stypendia z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2017 r.01-09-2016

1 września br. został ogłoszony "Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2017 r.". Nabór wniosków potrwa do 30 września 2016 r.

Czytaj więcej
Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza 31-08-2016

3 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz w kilkuset miejscowościach Polski zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu – tym razem powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W Ogrodzie Saskim lektura będzie dostępna także dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Czytaj więcej
List ministra kultury do społeczności szkół artystycznych31-08-2016

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego wicepremier,  minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński skierował do uczniów, ich rodziców oraz pedagogów szkół artystycznych list z życzeniami sukcesów, a także radości z rozwijania talentów i  pasji.

Czytaj więcej
Estonia promuje polską kulturę i Expo 202230-08-2016

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka uczestniczyła w lipcu w Festiwalu Operowym w Saaremaa w Estonii. Dzięki tej wizycie promujemy nie tylko polskich artystów i rodzimą sztukę, ale też projekt organizacji w Łodzi wystawy Expo 2022.

Czytaj więcej
Spotkanie z dyrektorami szkół artystycznych30-08-2016

30 sierpnia w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie dyrektorów szkół artystycznych, prowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzięła w nim udział Wanda Zwinogrodzka, Podsekretarz Stanu w MKiDN, która m.in. wręczyła podziękowania dyrektorom szkół artystycznych kończącym kadencję w 2016 roku oraz nominacje na stanowiska osobom nowo wybranym.

Czytaj więcej
Państwowy pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych - „Inki” i „Zagończyka”29-08-2016

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano w niedzielę Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych przez komunistyczne władze PRL w 1946 roku.

Czytaj więcej
Obchody rocznicy Bitwy pod Komarowem26-08-2016

W niedzielę 28 sierpnia w Wolicy Śniatyckiej (woj. lubelskie) odbędą się uroczystości związane z obchodami 96. rocznicy zwycięskiej bitwy polskiej kawalerii pod dowództwem Juliusza Rómmla z sowiecką konną armią Siemiona Budionnego pod Komarowem.

Czytaj więcej
„Kultura cyfrowa” - ponad pięć mln zł na udostępnianie zasobów muzealnych 26-08-2016

Dzięki Programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa” więcej polskich zasobów muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych będzie dostępnych dla każdego

Czytaj więcej
Przygotowania do obchodów stulecia polskiej awangardy25-08-2016

W 2017 roku mija sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. Przygotowania do obchodów tej rocznicy już się rozpoczęły. Honorowy patronat nad nimi objęli prezydent Andrzej Duda i Polski Komitet ds. UNESCO.

Czytaj więcej
Oświadczenie MKiDN dot. opłat za odtwarzanie utworów muzycznych podczas ŚDM22-08-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informacje, że Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oczekuje od organizatorów Światowych Dni Młodzieży wielomilionowych opłat za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych podczas koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce podczas ŚDM.

Czytaj więcej
Stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. pominięcia "Historii Roja" na Festiwalu Filmowym w Gdyni22-08-2016

Ze zdumieniem i rozczarowaniem przyjąłem informację o niedopuszczeniu filmu Jerzego Zalewskiego „Historia Roja” do konkursu w ramach 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Czytaj więcej
Łódź: ponad 65 mln zł na realizację projektów instytucji kultury22-08-2016

Ponad 65 mln zł na projekty z dziedziny kultury pozyskały łódzkie placówki - EC1, Muzeum Sztuki, Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki oraz Akademia Muzyczna im. Bacewiczów - w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022. "Dziękuję panu ministrowi Glińskiemu za przyznanie tak wysokiego dofinansowania" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Czytaj więcej
„Krzyżacy" po chińsku promują polską kulturę w Państwie Środka19-08-2016

Pierwsze dzieła Henryka Sienkiewicza przetłumaczono na język chiński na początku XX wieku. Po ponad 100 latach „Krzyżaków” wydano jako audiobook - w chińskiej wersji dźwiękowej. Inicjatorzy przedsięwzięcia to Audioteka oraz Instytut Książki.

Czytaj więcej
MKiDN wspiera digitalizację zbiorów archiwów społecznych17-08-2016

Prawie 400 tys. zł otrzymają organizacje pozarządowe na digitalizację i udostępnienie w Internecie zgromadzonej przez siebie dokumentacji historycznej: fotografii, nagrań i relacji. Dotacje zostały przyznane ośmiu organizacjom ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Czytaj więcej
Renowacja polskich nagrobków w Mołdawii zakończona16-08-2016

Na Cmentarzu Katolickim (tzw. Polskim) w Kiszyniowie w Mołdawii zakończył się drugi etap konserwacji zabytkowych polskich nagrobków. W uroczystości zorganizowanej z tej okazji wzięli udział przedstawiciele MKiDN, władz miejskich Kiszyniowa, ambasady RP w Mołdawii oraz wykonawcy prac.

Czytaj więcej
Marek Mutor zrezygnował ze stanowiska dyrektora NCK12-08-2016

10 sierpnia 2016 roku Marek Mutor zrezygnował ze stanowiska dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Rezygnacja jest motywowana względami osobistymi. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zamierza ją przyjąć i powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora NCK Elizie Dzwonkiewicz, dotychczasowemu zastępcy dyrektora. Jednocześnie minister dziękuje Markowi Mutorowi za dotychczasową dobrą współpracę.

Czytaj więcej
Nie żyje prof. Marek Kwiatkowski, wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich11-08-2016

Varsavianista, historyk sztuki, były dyrektor Łazienek Królewskich prof. Marek Kwiatkowski zmarł 10 sierpnia 2016 r. w wieku 86 lat. Był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 sierpnia 2016 r. o godz. 14.40 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Czytaj więcej
Konkurs Instytutu Książki dla ilustratorów09-08-2016

Instytut Książki ogłasza drugą edycję konkursu dla ilustratorów TRZY/MAM/KSIĄŻKI!
 

Czytaj więcej
Komunikat w sprawie ochrony „Reduty Ordona”09-08-2016

Minister Kultury uchylił wpis „Reduty Ordona” do rejestru zabytków i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Taka praktyka podyktowana jest troską o zabytek i ma wzmocnić ochronę konserwatorską. Jedynie prawidłowy wpis do rejestru zabytków stanowi faktyczną i rzeczywistą ochronę.

Czytaj więcej
Rząd powołał Pełnomocnika ds. Międzynarodowej Wystawy EXPO 202205-08-2016

Wicepremier Piotr Gliński wręczył  Radosławowi Domagalskiemu-Łabędzkiemu, Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rozwoju pełnomocnictwo rządu dotyczące organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo 2022. Polska zabiega, by ta impreza odbyła się w Łodzi. Kandydatura miasta została w czerwcu zgłoszona do Międzynarodowego Biura ds. Wystaw.

Czytaj więcej
Komunikat05-08-2016

W związku z pojawiającymi się publicznie pytaniami i wątpliwościami związanymi z terminem ogłoszenia aktu połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie nakładają obowiązku wydania aktu o połączeniu tych placówek muzealnych natychmiast po upływie 3 miesięcy od wydania obwieszczenia o zamiarze połączenia.

Czytaj więcej
Spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z pracownikami byłej ROPWiM05-08-2016

- Doceniamy Państwa fachowość, dorobek i doświadczenie. Sądzę, że formalna likwidacja Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa to będzie „dezintegracja pozytywna” – mówił wicepremier Piotr Gliński na spotkaniu z pracownikami ROPWiM. Od 1 sierpnia obowiązki Rady przejęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej
Święto górali świata – wystawa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego05-08-2016

Wystawa fotografii poświęcona 48. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich, rozpoczynającemu się 18 sierpnia została otwarta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Odsłonięcie Pomnika Lotników w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego 04-08-2016

W 72. rocznicę pierwszego lotu, który rozpoczął aliancką powietrzną operację wsparcia dla powstańczej Warszawy, w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto pomnik bohaterskich lotników. 147 z nich za swój heroizm zapłaciło życiem.

Czytaj więcej
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami przywraca światu pamięć o zbrodniach04-08-2016

Dzięki projektowi „Zapisy Terroru" powstanie największy w Europie zbiór zeznań ludności cywilnej, odnoszący się do okupacji niemieckiej i sowieckiej. Polskie doświadczenie konfrontacji z dwoma totalitaryzmami może stać się wreszcie częścią pamięci świata.

Czytaj więcej
MKiDN i IPN przejęły obowiązki Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa02-08-2016

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej od 1 sierpnia 2016 r. przejęły obowiązki dotychczasowej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Czytaj więcej
72. rocznica Powstania Warszawskiego: Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza01-08-2016

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe na placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

Czytaj więcej
Papież w Auschwitz-Birkenau29-07-2016

"Panie, miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa!" - napisał Franciszek w księdze pamiątkowej muzeum Auschwitz-Birkenau, które odwiedził 29 lipca br. Papież w milczeniu obejrzał miejsce kaźni milionów. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Franciszka przywitali przedstwiciele polskiego rządu: premier Beata Szydło i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Konkurs na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2017 roku28-07-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłaszają  konkurs na kuratorski projekt wystawy do realizacji w Pawilonie Polskim, prezentowanym w ramach 57. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2017 roku. Projekt kuratorski powinien zawierać koncepcję wystawy, pełny jej scenariusz wraz z wizualizacją, streszczenie scenariusza oraz kosztorys produkcji projektu.

Czytaj więcej
Spotkanie z byłymi więźniami niemieckiego obozu KL Gusen27-07-2016

- Zrobimy wszystko, by były niemiecki obóz koncentracyjny w Mauthausen-Gusen był objęty rzeczywistą ochroną konserwatorską – obiecała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków  Magdalena Gawin podczas spotkania z byłymi więźniami największego obozu, jaki znajduje się na terenie Austrii.

Czytaj więcej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera Polonię27-07-2016

750 tys. złotych przeznaczyło Ministerstwo Kultury w 2016 r. na konserwację, ewidencjonowanie i digitalizację zbiorów 17 instytucji polonijnych w Europie i Ameryce gromadzących dokumentację historyczną. Dotacja pokryje koszty związane z pracami 30 specjalistów z dziedziny archiwistyki i konserwacji akt. Program prowadzony jest przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Czytaj więcej
Otwarcie wystawy „Skarby żołnierzy 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych” 25-07-2016

25 lipca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w konferencji prasowej i otwarciu wystawy „Skarby żołnierzy 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych” w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi.

Czytaj więcej
Srebrna Gloria Artis dla bursztynnika Lucjana Myrty25-07-2016

Znakomity trójmiejski bursztynnik Lucjan Myrta został wyróżniony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczył mu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Największym dziełem artysty jest "Bursztynowy Skarbiec" - ważąca 825 kg szkatuła zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa. Powstawała 12 lat.

Czytaj więcej
Medal „Gloria Artis” dla szefowej FBI w Polsce22-07-2016

Monika Wasiewicz, szefowa Biura FBI w Polsce otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  Odznaczenie przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a wręczył je uroczyście 21 lipca br. dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych Jacek Miler.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie I naboru wniosków w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury POIiŚ na lata 2014-202022-07-2016

18 projektów otrzyma dofinansowanie – to wynik I konkursu w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (nr naboru: POIS.08.01.00-IP.05-00-001/16). Taką decyzję 21 lipca br. podjął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Powstanie platforma udostępniająca książki niepełnosprawnym20-07-2016

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dr Elżbieta Bojanowska 15 lipca br. wzięły udział w spotkaniu dotyczącym powstania platformy udostępniającej książki osobom niepełnosprawnym. Wcześniej umowę w sprawie budowy i wdrożenia takiej platformy podpisały Instytut Książki i Wydawnictwo Naukowe PWN. Zainicjowany przez resort kultury projekt ma być gotowy za 7 miesięcy.

Czytaj więcej
Stypendyści „Gaude Polonia” z dyplomami20-07-2016

Laureaci XV edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia” odebrali dyplomy z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Uroczystość odbyła się 20 lipca br. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Czytaj więcej
Oświadczenie MKiDN w sprawie nierzetelnych zarzutów kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej18-07-2016

Oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z pojawiającymi się w środkach przekazu nieprawdziwymi informacjami oraz publicznym kwestionowaniem rzetelności opinii historyków, stworzonych na zlecenie resortu kultury, na temat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Czytaj więcej
Ukrywał „Bitwę pod Grunwaldem” Matejki. Pośmiertne odznaczenie dla Franciszka Galery18-07-2016

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski został pośmiertnie przyznany Franciszkowi Galerze, który odegrał kluczową rolę przy ukrywaniu w czasie II wojny światowej obrazów Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Kazanie Skargi”. Odznaczenie nadał Prezydent RP na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Austria na skutek negocjacji władz polskich zmieniła treść ustawy dotyczącej byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Mathausen-Gusen15-07-2016

Austriacki parlament dnia 14 lipca br. przyjął ustawę o ustanowieniu federalnego urzędu Miejsce Pamięci KZ Mauthausen. Dzięki zabiegom dyplomatycznym Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. Magdaleny Gawin oraz ambasadora RP w Austrii Artura Lorkowskiego do ustawy wprowadzono pozytywne zmiany.

Czytaj więcej
MNK: kolekcja monet żołnierzy gen. Andersa i prezentacja obrazu Matejki14-07-2016

 

Przekazana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja monet zebranych przez żołnierzy gen. Władysława Andersa oraz prezentacja zakupionego dzięki dotacji resortu kultury "Portretu Szymona Darowskiego" autorstwa Jana Matejki – to główne tematy konferencji prasowej, jaka odbyła się 14 lipca br. w Muzeum Narodowym w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Konkurs stypendialny na stworzenie scenariusza filmu fabularnego z zakresu historii Polski14-07-2016

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego 13 lipca br. podczas konferencji prasowej w MKiDN ogłosił Konkurs o stypendia na stworzenie scenariusza filmu fabularnego z zakresu historii Polski. Termin składania wniosków upływa 12 września br.

Czytaj więcej
73. rocznica pacyfikacji Michniowa14-07-2016

W obchodach 73. rocznicy pacyfikacji Michniowa – wraz z kombatantami i mieszkańcami wsi – uczestniczył 12 lipca br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Podczas dwudniowej pacyfikacji hitlerowcy zamordowali ponad 200 mężczyzn, kobiet i dzieci.

Czytaj więcej
Działania MKiDN na rzecz Muzeum Techniki06-07-2016

W związku z trudną sytuacją Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, która jest skutkiem zadłużenia placówki i wypowiedzenia umowy najmu przez Pałac Kultury i Nauki, Minister Kultury i Dziedzictwa informuje o podjętych działaniach w ramach ogólnego nadzoru Ministra nad muzeami.

Czytaj więcej
70. rocznica pogromu kieleckiego04-07-2016

Debaty z udziałem naukowców i polityków, złożenie kwiatów w hołdzie ofiarom oraz projekcja filmu – m.in. takie wydarzenia odbyły się 4 lipca br. w Kielcach w związku z obchodami 70. rocznicy pogromu kieleckiego. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
100. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką. „Preludium do niepodległości Polski”04-07-2016

„Bitwa pod Kostiuchnówką to wielka danina krwi przelanej za naszą niepodległość, stanowiła preludium do odzyskania niepodległości” - mówił 3 lipca br. w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas obchodów 100. rocznicy tej bitwy Legionów Polskich na Wołyniu.

Czytaj więcej
„Myśląc Ojczyzna”. Prapremiera kantaty Włodka Pawlika04-07-2016

Różne etapy historii Polski, od zarania jej dziejów aż do współczesności ukazuje kantata Włodka Pawlika „Myśląc Ojczyzna”, której prapremiera odbyła się 1 lipca br. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gośćmi koncertu byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Czytaj więcej
Program Ministra Narodowe zbiory sztuki współczesnej- ogłoszony01-07-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nowy nabór do programu Kolekcje – priorytet 5 – Narodowe zbiory sztuki współczesnej.

Czytaj więcej
Sukces Polaków na Biennale Architektury w Wenecji01-07-2016

Polskie wystawy na tegorocznym 15. Biennale Architektury w Wenecji zbierają pozytywne oceny i recenzje zagranicznych dziennikarzy i krytyków architektury. Chwalona jest zarówno ekspozycja „Fair Building” w Pawilonie Polskim, jak również projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny “Let’s talk about garbage” (“Porozmawiajmy o śmieciach”), który reprezentuje Polskę na wystawie głównej w Arsenale.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2016/II30-06-2016

W dniu 30 czerwca 2016 r. decyzją Ministra KiDN, rozstrzygnięty został Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2016/II w naborze do 15 kwietnia 2016 r.

Czytaj więcej
Dokończenie budowy drogi wojewódzkiej w Warszawie będzie możliwe, dzięki decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków30-06-2016

Magdalena Gawin - Generalny Konserwator Zabytków podpisała 22 czerwca decyzję o częściowym uchyleniu wpisu do rejestru zabytków dotyczącym fragmentów trzech działek przy zbiegu ulic Marsa i Żołnierskiej w Warszawie, umożliwiając tym samym dokończenie budowy drogi wojewódzkiej. Decyzja Minister Gawin została podjęta niezwłocznie po zapoznaniu się z pełną dokumentacją inwestycji, która została przesłana przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie (ZMID) dopiero 17 czerwca br.

Czytaj więcej
O ochronie dziedzictwa kulturowego w gronie polskich i litewskich ekspertów29-06-2016

Ochrona dziedzictwa kulturowego, zachowanie pamięci historycznej oraz współpraca muzeów, bibliotek i archiwów – m.in. takie tematy były poruszane podczas IX posiedzenia Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Odbywającym się w Gdańsku w dniach 29-30 czerwca br. obradom współprzewodniczyli wiceministrowie kultury z Polski i Litwy: Jarosław Sellin i dr Romas Jarockis.

Czytaj więcej
Poznań: obchody 60. rocznicy Czerwca‘5628-06-2016

60 lat temu robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach, według IPN, zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. W uroczystościach rocznicowych 28 czerwca br. w Poznaniu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Wręczenie aktów powołania członkom Rady Ochrony Zabytków28-06-2016

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin wręczyła akty powołania członkom Rady Ochrony Zabytków kadencji 2016-2020 podczas inauguracyjnego posiedzenia, które odbyło się 28 czerwca 2016 r. w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich.

Czytaj więcej
Znamy laureatów 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej28-06-2016

TR Warszawa za spektakl Holzwege w reż. Katarzyny Kalwat otrzymał I Nagrodę 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 27 czerwca br. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z udziałem zastępcy dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewy Wytrążek.

Czytaj więcej
Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Republice Korei27-06-2016

Udział w 7. spotkaniu ministrów kultury ASEM, rozmowy z szefem rządu Republiki Korei i tamtejszym ministrem kultury oraz spotkania z wyższymi urzędnikami państwowymi - to główne punkty wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Republice Korei w dniach 21-24 czerwca br.

Czytaj więcej
Ursus: 40. rocznica Wydarzeń Czerwca’7627-06-2016

"Bohaterowie Czerwca 1976 r. z Ursusa i innych miejsc, gdzie walczono o godność, zapisali się na kartach historii narodu i zostaną zachowani w pamięci pokoleń” -  napisała premier Beata Szydło. List szefowej rządu do uczestników i organizatorów odbywających się 26 czerwca br. w Ursusie obchodów 40. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 odczytał wicepremier Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Wyniki oceny projektów złożonych w ramach POIiŚ opublikowane24-06-2016

Uprzejmie informujemy, że w dniu 22 czerwca 2016 r. zakończona została ocena merytoryczna I stopnia wniosków złożonych  w ramach I naboru dla VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.W wyniku oceny do dalszego etapu konkursu rekomendowano 18 projektów, z czego 9 dotyczących wsparcia obiektów zabytkowych, 4 - infrastruktury niezabytkowej i 5 - sprzętu i wyposażenia.

Czytaj więcej
Zakończenie roku szkolnego 2015/201623-06-2016

List Wicepremiera,  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,prof. Piotra Glińskiego do społeczności szkół artystycznych.

Czytaj więcej
Andrzej Kondratiuk nie żyje22-06-2016

Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów Andrzej Kondratiuk, autor takich filmów, jak "Hydrozagadka", "Wniebowzięci" czy "Wrzeciono czasu", laureat wielu nagród, zmarł w środę w Warszawie. Miał 79 lat.

Czytaj więcej
Międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie22-06-2016

W Berlinie 22 czerwca odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel. W rozmowach uczestniczyli szefowie prawie wszystkich resortów obu krajów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował wiceminister Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński spotkał się z premierem Republiki Korei21-06-2016

Przebywający z wizytą w Republice Korei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 21 czerwca 2016 r. spotkał się z premierem tego kraju, Hwang Kyo-ahn. Rozmowa obu polityków dotyczyła m.in. spraw ekonomicznych i gospodarczych.

Czytaj więcej
Wiceminister Magdalena Gawin na Kielecczyźnie21-06-2016

Udział w wystawach EXPOSITIO i SACROEXPO oraz wizyta w Muzeum Narodowym w Kielcach znalazły się w programie wizyty Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. Magdaleny Gawin, która 20 czerwca br. odwiedziła Kielecczyznę.

Czytaj więcej
Wicepremier z wizytą w Republice Korei21-06-2016

Spotkanie ministrów kultury ASEM, rozmowy bilateralne z wysokimi rangą przedstawicielami rządu Republiki Korei, w tym z premierem Hwang Kyo-ahn oraz wykład dla profesorów i studentów polonistyki – to główne punkty wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który w dniach 20-24 czerwca br. przebywa w Republice Korei.

Czytaj więcej
Protokół o polsko-chińskiej współpracy kulturalnej podpisany20-06-2016

Współpraca między instytucjami kultury oraz wymiana wizyt artystów i twórców – to główne założenia podpisanego 20 czerwca br. Protokołu o współpracy kulturalnej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Chińskiej Republiki Ludowej na lata 2016-2019. Sygnatariuszami dokumentu są: Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz ambasador ChRL w Polsce Xu Jian.

Czytaj więcej
Wicepremier zgłosił kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO 202217-06-2016

Zgłoszenie kandydatury Łodzi do organizacji wystawy tematycznej EXPO 2022 na 159. Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowego Biura Wystaw – to główny cel wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Paryżu w dniach 15-16 czerwca 2016 r. Wicepremier odwiedził także m.in. Instytut Literacki „Kultura” w Maisons-Lafitte oraz obejrzał mecz Polska–Niemcy na Euro 2016.

Czytaj więcej
Tczew: otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków16-06-2016

Nowy obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz Magazynem Studyjnym w Tczewie - 13 czerwca br. zainaugurował swoją oficjalną działalność. Pierwsi goście odwiedzą nową tczewską placówkę 2 lipca br.

Czytaj więcej
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”16-06-2016

Uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" odbyła się 15 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej wręczyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Wieczorem w Ogrodach Zamku Królewskiego odbył się plenerowy koncert laureatów oraz wieczór tańca.

Czytaj więcej
76. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz14-06-2016

14 czerwca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 76 lat temu do obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków, co uważane jest za moment rozpoczęcia działalności tego obozu. Jednym z deportowanych wtedy był Józef Stós, były więzień Auschwitz oraz innych niemieckich obozów, który zmarł dziś w Krakowie.

Czytaj więcej
Zmarł prof. Cezary Wodziński14-06-2016

Nie żyje prof. Cezary Wodziński - filozof, wybitny znawca myśli Martina Heideggera, tłumacz i eseista. Był wykładowcą m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. "To ważna postać w polskiej nauce i kulturze" – powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Utracone w czasie wojny eksponaty wracają do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi13-06-2016

Ponad 330 zabytków sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej z dawnego łódzkiego Muzeum Etnograficznego, utraconych w wyniku II wojny światowej, zostało przekazanych Muzeum Archeologicznemu i Etnograficznemu w Łodzi. W uroczystości, która odbyła  się 13 czerwca br. w łódzkiej placówce wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor muzeum, prof. dr hab. Ryszard Grygiel.

Czytaj więcej
Spotkanie ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej13-06-2016

W 26. spotkaniu ministrów kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej w Pilźnie w dniach 9-10 czerwca wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński. Już 1 lipca br. rozpoczyna się polska prezydencja w Grupie.

Czytaj więcej
Tysiące zaginionych osobistych rzeczy ofiar Auschwitz wraca do Miejsca Pamięci10-06-2016

Ponad 16 tysięcy osobistych przedmiotów należących do ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, pochodzących z prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r., powróciło do Miejsca Pamięci po trwających wiele miesięcy poszukiwaniach.

Czytaj więcej
Wizyta wiceminister kultury w niemieckim obozie KL Gusen 09-06-2016

Polska delegacja z Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleną Gawin odwiedzi podczas wizyty w Austrii pozostałości po niemieckim obozie koncentracyjnym KL Gusen - jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej
Komunikat w sprawie dialogu eksperckiego na temat reformy mediów w Polsce między Polskim Rządem a Radą Europy09-06-2016

W ramach dialogu eksperckiego z rządem polskim Rada Europy powierzyła pani Evie Solomon, która specjalizuje się w dziedzinie prawa medialnego, oraz panu Jean-François Furnémontowi, pracującemu dla firmy konsultingowej Wagner-Hatfield, byłemu przewodniczącemu  EPRA (Europejskiej platformy ciał regulujących), zadanie przygotowania ekspertyzy w sprawie projektu dużej ustawy medialnej, która dotyczy polskich mediów publicznych, obecnie „będącej przedmiotem dyskusji w sejmie”.

Czytaj więcej
Obraz Gersona trafił do Muzeum Narodowego w Szczecinie08-06-2016

Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło swoją kolekcję o monumentalną kompozycję odnoszącą się do wydarzeń wczesnego średniowiecza "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku" Wojciecha Gersona. 7 czerwca obraz obejrzał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Szkolenia w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-202008-06-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach dotyczących zasad przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

 

Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Archiwów08-06-2016

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w 30 miastach Polski archiwa państwowe organizują Dni Otwarte. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Gdańsku, Kaliszu, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Toruniu, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Zamościu. Najwięcej placówek otworzy swoje podwoje w czwartek 9 czerwca. W sobotę 11 czerwca w Warszawie odbędzie się VII Warszawski Piknik Archiwalny.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN dotyczący willi Granzowa 07-06-2016

W artykule pt. „Warszawa straciła cenny budynek. To już koniec willi Granzowa”, opublikowanym 4 czerwca w Gazecie Wyborczej i na portalu warszawa.wyborcza.pl, znalazły się mylące informacje nie odzwierciedlające stanu faktycznego.

Wbrew temu, co sugeruje tytuł i lead artykułu, zabytek ten przestał istnieć dwa lata temu- we wrześniu 2014 r., w wyniku rozbiórki przeprowadzanej na podstawie prawomocnego pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej
Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla policjantów KSP07-06-2016

Siedmioro funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji otrzymało z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W uroczystości, która odbyła się 7 czerwca br. w siedzibie MKiDN, uczestniczyli także komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski.

Czytaj więcej
Porozumienie w sprawie ochrony dobrego imienia Polski06-06-2016

6 czerwca 2016 r. w Warszawie prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Elliott Portnoy, Globalny Partner Zarządzający Dentons, podpisali Deklarację o współpracy na rzecz przeciwdziałania publicznemu używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Czytaj więcej
Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera06-06-2016

Rodzinny piknik - „Dzieci rządzą” zorganizowano w niedzielę dla najmłodszych i ich opiekunów w ogrodach Kancelarii Premiera. W przygotowaniu imprezy wzięło udział Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”03-06-2016

4 czerwca ponad 1000 bibliotek w całym kraju zachęca czytelników do odwiedzin i lektury. Druga edycja Nocy Bibliotek odbywa się pod hasłem „Wolno czytać", a na wszystkich czytelników, którzy kochają książki, czeka wiele atrakcji. Organizatorzy przedsięwzięcia, wśród nich Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, promują w ten sposób czytelnictwo i biblioteki jako otwarte instytucje kultury. Podczas pierwszej edycji Nocy Bibliotek w 2015 roku ok. 600 bibliotek odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Czytaj więcej
Mistrzowie włoskiego renesansu w Muzeum Narodowym02-06-2016

Obrazy Rafaela, Tycjana, Lotta, Moretta znalazły się na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wernisaż z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odbył się 1 czerwca br.

Czytaj więcej
Zmarł Janusz Ekiert01-06-2016

Muzykolog, popularyzator muzyki i wiedzy o muzyce Janusz Ekiert zmarł 1 czerwca w Warszawie.

Czytaj więcej
Nowa Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia31-05-2016

Dr Sławomir Dębski, dr Andrzej Grajewski, Jacek Miler, prof. Andrzej Nowak oraz Maria Przełomiec – to nowi członkowie Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Akty powołania wręczył im 30 maja br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W uroczystości uczestniczył także wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
MKiDN ogłasza kolejne konkursy o dofinansowanie projektów w POIiŚ 2014-202031-05-2016

30 maja br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucja pośrednicząca ogłosiło 2 nabory wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie projektów (dla regionów słabiej rozwiniętych oraz dla województwa mazowieckiego) w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czytaj więcej
Szef MSZ Iranu z wizytą w MKiDN31-05-2016

Współpraca pomiędzy Polską a Iranem była głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z przebywającym w Polsce z oficjalną wizytą ministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu Mohammadem Zarifem. W spotkaniu, które odbyło się 30 maja br. w siedzibie MKiDN, uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Paweł Gruza.

Czytaj więcej
Wschód Kultury - w czerwcu, w lipcu i we wrześniu30-05-2016

Wschód Kultury - projekt integrujący artystów wschodniej Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie, w lipcu w Lublinie i we wrześniu w Białymstoku. "To nasze przesłanie do świata: w tym regionie jesteśmy razem" – powiedział  na konferencji prasowej 30 maja br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Nowo powstałe Muzeum Piaśnickie poszukuje pamiątek25-05-2016

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zwraca się z apelem o pomoc w odnalezieniu wszelkich pamiątek związanych ze zbrodnią popełnioną przez nazistów niemieckich w 1939 r. w lasach piaśnickich (woj. pomorskie). Zbrodnia pochłonęła tysiące ofiar zamordowanych podczas egzekucji i pochowanych w masowych grobach. Był to jeden z pierwszych mordów popełnionych na ludności cywilnej podczas II wojny światowej na tak wielką skalę.

Czytaj więcej
V Sympozjum „Pamięć Europy”25-05-2016

Ponad 300 przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się historią XX wieku z niemal 30 krajów zgromadziło w tym roku V Sympozjum Instytucji Zajmujących się Historią XX wieku „Pamięć Europy”, które odbyło się w dniach 24-26 maja br. Budapeszcie. W otwarciu tego wydarzenia (24 maja br.) wzięła udział wiceminister kultury dr Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Finał plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 201524-05-2016

Ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego, rekonstrukcja "Obława Augustowska. Lipiec 1945" i akcja społeczna "Chwalimy się Powstaniem" zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Plebiscyt honorowym patronatem objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Sybille 2015 rozdane23-05-2016

Muzeum Śląskie w Katowicach za budowę swojej nowej siedziby otrzymało Grand Prix XXXVI edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015. Nagrody i wyróżnienia wręczała laureatom Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka podczas gali, która odbyła się 23 maja br. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Czytaj więcej
Oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie audytu23-05-2016

MKiDN informuje, że koszt audytu przeprowadzonego przez 10-osobowy zespół  złożony z wysokiej klasy specjalistów wynosił 136,5 tys. złotych brutto. Obszar objęty audytem w MKiDN dotyczył kwestii organizacyjno-procesowych oraz realizacji wniosków z kontroli organów zewnętrznych i audytu wewnętrznego, ponadto przeprowadzono audyt w 6 podległych MKiDN instytucjach w zakresie analizy struktury organizacyjnej oraz legalności i efektywności wydatkowania środków publicznych.

Czytaj więcej
Odkrycie w Mołtowie: zabytki z przedwojennych zbiorów szczecińskich 20-05-2016

Monety, ozdoby, przybory i narzędzia z różnych surowców i czasów od epoki brązu do średniowiecza – odkrył przypadkowo w Mołtowie (woj. zachodniopomorskie) mieszkaniec tej okolicy. Zabytki te zidentyfikowano jako pochodzące z przedwojennych zbiorów szczecińskich.

Czytaj więcej
Rok Kultury Węgierskiej w Polsce20-05-2016

Prezentacja tradycyjnej węgierskiej kultury oraz najnowszych jej osiągnięć, a także podkreślenie wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej – to główne cele rozpoczynającego się właśnie Roku Kultury Wegierskiej w Polsce. Jego oficjalna inauguracja odbyła się 19 maja br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz węgierskiego ministra zasobów ludzkich Zoltana Baloga.

Czytaj więcej
Ruszyły VII Warszawskie Targi Książki 19-05-2016

Ponad 800 wydawców z 25 krajów uczestniczy w VII Warszawskich Targach Książki, które odbywają się od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. W programie zaplanowano prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw. W otwarciu targów wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Stypendia Ministra KiDN dla dyplomantów szkół artystycznych19-05-2016

16 dyplomantów ze szkół artystycznych II st. odebrało z rąk Podsekretarz Stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W uroczystości, która odbyła się 19 maja w siedzibie MKiDN, uczestniczyli dyrektorzy szkół, pedagodzy oraz laureaci ich rodzice i goście.

Czytaj więcej
Komunikat19-05-2016

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule Romana Pawłowskiego pt. „Ślub pod patronatem ministerstwa…”, opublikowanym przez „Gazetę Wyborczą” 9 maja br., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnia, iż opisane wydarzenie nie było objęte patronatem resortu. MKiDN nie uczestniczyło w organizacji tego przedsięwzięcia, ani też w jego finansowaniu. Obecni podczas uroczystości Ministrowie KiDN zaproszeni byli w charakterze gości.

Czytaj więcej
#PracaRządu - MKiDN17-05-2016

Na posiedzeniu Rady Ministrów dn. 17 maja 2016 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił sprawozdanie z półrocza działalności resortu. Publikujemy listę wybranych dokonań MKiDN, które znalazły się w tym podsumowaniu.

Czytaj więcej
INFORMACJA ws. podróży służbowych pracowników Instytutu Adama Mickiewicza w 2013 roku16-05-2016

W 2014 r. Biuro Audytu Wewnętrznego i Kontroli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło w Instytucie Adama Mickiewicza kontrole w następującym zakresie: podróży służbowych pracowników i członków kierownictwa oraz gospodarki finansowej Instytutu Adama Mickiewicza.

Czytaj więcej
Noc Muzeów w MKiDN16-05-2016

Długa kolejka, tłumy zwiedzających w siedzibie resortu i na dziedzińcu, a wszystko to mimo padającego deszczu. "Jest mi bardzo przyjemnie, że możemy otworzyć dzisiaj gmach ministerstwa, jego gabinety - urzędników, ministra, wiceministrów - dla szerokiej publiczności” -  powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, inaugurując Noc Muzeów w MKiDN.

Czytaj więcej
Ernest Wyciszkiewicz nowym dyrektorem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia13-05-2016

W wyniku konkursu przeprowadzonego przez powołaną z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego komisję, na stanowisko dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wyłoniono Ernesta Wyciszkiewicza, dotychczasowego zastępcę dyrektora Centrum. Nowy dyrektor otrzymał nominację z rąk Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego 13 maja 2016 roku.

Czytaj więcej
Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)12-05-2016

Wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego dot. Raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015), wygłoszone w trakcie 18. Posiedzenia Sejmu w dniu 11 maja 2016 r.

Czytaj więcej
Muzeum Utracone 201612-05-2016

„Bomby spadają na Warszawę. Zachęta może spłonąć w każdej chwili, a wraz z nią obrazy Matejki. 7 września pada Westerplatte i pada rozkaz – ewakuacja obrazów. Płótna zwinąć i zapakować w skrzynie. Teraz. Zaraz. Natychmiast”. Zapraszamy na 7. edycję Muzeum Utraconego podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Tym razem organizatorzy zaprezentują film „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”. Honorowy Patronat nad tym projektem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy12-05-2016

„Małe Wielkie Historie” pod takim hasłem Muzeum Historii Polski rozpoczyna społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

Czytaj więcej
Szansa na ochronę zabytków architektury modernistycznej - „Pożegnanie Emilii”12-05-2016

„Mam nadzieję, że sprawa Emilii będzie przełomem dla ochrony architektury modernistycznej na terenie całej Polski – powiedziała Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin 12 maja br. podczas otwarcia konferencji naukowej „Modernizm prawem chroniony". Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które kończy swoją działalność w dawnym pawilonie meblowym Emilia.

Czytaj więcej
Wystawa „Bohaterowie Sienkiewicza”12-05-2016

Fotosy filmowe pochodzące z najpopularniejszych ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza można oglądać na wystawie w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie. 12 maja br. wystawę obejrzała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Nabór do Programu „Kultura Cyfrowa”10-05-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza Program „Kultura Cyfrowa”, w ramach którego  można ubiegać się o dofinansowanie zadań  polegających na udostępnianiu  i ponownym  wykorzystywaniu  cyfrowych  zasobów  muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych  w szczególności do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych.

Czytaj więcej
List intencyjny ws. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej08-05-2016

List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz rozwoju Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej podpisano 8 maja br. pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrem Glińskim a Miastem Ostrów Mazowiecka, reprezentowanym przez burmistrza Jerzego Bauera. Następnie sygnatariusze listu wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętnijącej ślub rotmistrza Witolda Pileckiego z Marią Ostrowską w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN05-05-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje, aby muzeum, które powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nosiło nazwę Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj więcej
Powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego05-05-2016

Badanie, popularyzacja i dokumentowanie wiedzy na temat zbrodni nazistowskich i komunistycznych – m.in. takie są główne cele Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. 5 maja br. ogłoszono powołanie nowej instytucji. W uroczystości udział wzięli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w MKiDN dr Magdalena Gawin – inicjatorka powstania Ośrodka.

Czytaj więcej
50 tys. zł od ministra za znalezienie skarbu04-05-2016

Ponad 6 tys. monet pochodzących prawie w całości z XV w., ukrytych w dwóch glinianych naczyniach – to jeden z przypadkowo odkrytych skarbów, za który uczciwemu znalazcy minister kultury przyznał nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Eksponat można było obejrzeć 5 maja br. w siedzibie MKiDN podczas uroczystości wręczenia przez wicepremiera prof. Piotra Glińskiego nagród za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznych.

Czytaj więcej
Święto Konstytucji 3 Maja w Kordegardzie03-05-2016

Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński otworzył 3 maja wystawę w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Jej główną atrakcją jest rękopis Konstytucji z 1791 roku, wystawiony z okazji święta narodowego.

Czytaj więcej
Sprawozdanie z audytu02-05-2016

Badanie audytowe przeprowadzono w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Filmotece Narodowej, Instytucie Adama Mickiewicza, Instytucie Książki, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Ocenie podlegały wybrane obszary działalności tych jednostek w latach 2014-2015.

Czytaj więcej
Ostatnie posiedzenie Rady Ochrony Zabytków kadencji 2012-201629-04-2016

Ostatnie posiedzenie Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego kadencji 2012-2016 odbyło się 29 kwietnia 2016 r. W spotkaniu udział wzięła Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków dr Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Polska obserwatorem Poszerzonego porozumienia częściowego w sprawie szlaków kulturowych Rady Europy29-04-2016

Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada Zarządzająca Poszerzonego porozumienia częściowego w sprawie szlaków kulturowych (EPA), obradująca w dn. 14-15 kwietnia 2016 r. w Luksemburgu, przyznała Polsce status obserwatora.

Czytaj więcej
Odznaczenia dla konserwatorów dzieł sztuki29-04-2016

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz odznaki Za Opiekę nad Zabytkami wręczyła wiceminister Magdalena Gawin 26 kwietnia br. podczas Konferencji  z okazji Jubileuszu 25 lat działania Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków.

Czytaj więcej
List ministra kultury do mniejszości romskiej28-04-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński skierował list do przedstawicieli mniejszości romskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w którym potępił dewastację przez wandali pomnika upamiętniającego masakrę ludności romskiej dokonaną przez niemieckich nazistów w 1943 roku. Do zniszczenia monumentu doszło 22 kwietnia br. w Borzęcinie (woj. małopolskie).

Czytaj więcej
Muzeum „Pana Tadeusza”. Opowieść o rękopisie25-04-2016

Uroczysta inauguracja ekspozycji głównej Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu odbyła się 23 kwietnia br. z udziałem Podsekretarz Stanu w MKiDN dr Magdaleny Gawin. Dla zwiedzających placówka zostanie otwarta 3 maja.

Czytaj więcej
Platynowe Lwy dla Janusza Majewskiego25-04-2016

Platynowe Lwy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzyma wybitny polski reżyser i scenarzysta – Janusz Majewski. Nagroda zostanie wręczona 24 września br. podczas gali zamknięcia tegorocznego festiwalu.

Czytaj więcej
Wiceminister Zwinogrodzka z wizytą w Lubelskiem24-04-2016

Wręczenie medalu „Gloria Artis” prof. Henrykowi Kieresiowi, lubelskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Maraton Teatralny w Gardzienicach – to główne punkty wizyty Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej w województwie lubelskim w dniach 23-24 kwietnia br. Wiceminister odwiedziła Gardzienice i Lublin.

Czytaj więcej
Wręczono Fryderyki w dziedzinie muzyki poważnej22-04-2016

Krystian Zimerman, Szymon Nehring i Paweł Gusnar otrzymali Fryderyki - Nagrody Akademii Fonograficznej w dziedzinie muzyki poważnej. W ceremonii rozdania nagród, która odbyła się 21kwietnia br. w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wzięła udział Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN21-04-2016

W odniesieniu do artykułu Łukasza Rudzińskiego pt. „Rekordowo niskie granty ministra na kulturę po odwołaniach”, który ukazał się 18 kwietnia br. na portalu trójmiasto.pl, zwracamy uwagę, że wysokość dotacji dla Trójmiasta w ramach Programów Ministra była rekordowo wysoka.

Czytaj więcej
"Młoda Polska": stypendia dla „najlepszych z najlepszych”21-04-2016

92 laureatów XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska" otrzymało z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego stypendia, które mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej. „To najlepsi z najlepszych” - powiedział o stypendystach minister.

Czytaj więcej
Łazienki pokazują Starą Oranżerię21-04-2016

Nowo odkryte XVIII-wieczne malowidła ścienne, odtworzenie Królewskiej Galerii Rzeźby oraz kreatywna „Pracownia artysty” dla dzieci - to tylko część wartych 34 miliony zł prac wykonanych w Starej Oranżerii w stołecznych Łazienkach Królewskich. 21 kwietnia br. odbyła się tam konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Himalaizm zimowy elementem polskiego dziedzictwa narodowego 21-04-2016

Dokonania Polaków w himalaizmie zimowym są częścią naszego dziedzictwa kulturowego – uważają członkowie Polskiego Związku Alpinizmu, z którymi 21 kwietnia spotkał się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj więcej
Fryderyki 2016 rozdane20-04-2016

22. Gala Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbyły się 20 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim. Gościem był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który sprawował patronat honorowy nad tym wydarzeniem. Statuetki Fryderyków otrzymali: Lao Che, Zbigniew Wodecki i Nikola Kołodziejczyk. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowano Korę, Michała Urbaniaka i Bernarda Ładysza.

Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków20-04-2016

Znamy już laureatów konkursu "Zabytek Zadbany" - wyniki ogłoszono podczas dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 20. kwietnia br. w Zakopanem. Nagrody wręczyły Podsekretarz Stanu w MKiDN Magdalena Gawin oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Małgorzata Rozbicka.

Czytaj więcej
Minister na wręczeniu Nagrody Muzealnej Rady Europy 2016 Europejskiemu Centrum Solidarności20-04-2016

Uroczystość wręczenia Nagrody Muzealnej Rady Europy 2016 Europejskiemu Centrum Solidarności była głównym celem wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Strasburgu. Podczas wizyty w Strasburgu minister kultury spotkał się także m.in. z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego RE Pedro Agramuntem oraz przewodniczącym Komitetu ds. kultury, nauki, edukacji i środków masowego przekazu Volodymyrem Arievem.

Czytaj więcej
Komunikat19-04-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że obwieszczenie Ministra KiDN z dnia 14 kwietnia 2016 r. o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nie jest równoznaczne z decyzją o likwidacji tego pierwszego.

Czytaj więcej
73. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim19-04-2016

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestniczący w obchodach wiceministrowie kultury Jarosław Sellin i Magdalena Gawin złożyli wieńce w hołdzie uczestnikom powstania.

Czytaj więcej
List Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków15-04-2016

W nawiązaniu do artykułu pt.: „Smoleńskie przedmieście – PiS wyłączy Krakowskie Przedmieście spod nadzoru stołecznego konserwatora. To otworzy drogę do pomnika katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim”, który ukazał się w dniu 14.04.2016 r. na łamach „Gazety Wyborczej”,  MKiDN publikuje list Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków do autorów ww. tekstu.

Czytaj więcej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej13-04-2016

Uczestnicząc w uroczystości zasadzenia Dębu Pamięci w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister Wanda Zwinogrodzka uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Czytaj więcej
Odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na list pisarzy zamieszczony na łamach Gazety Wyborczej 11 kwietnia 2016 r.12-04-2016

Odnosząc się do treści listu otwartego pisarzy, kolegów i współpracowników byłego dyrektora Instytutu Książki pragniemy zauważyć, że o odwołaniu pana Grzegorza Gaudena decydowały czynniki, których sygnatariusze listu zdają się nie dostrzegać.

Czytaj więcej
Znamy już Młodego Muzyka Roku 201612-04-2016

Decyzją jury Młodym Muzykiem Roku został saksofonista Łukasz Dyczko, który w finale konkursu 11 kwietnia br. fenomenalnie wykonał „Rapsodię” Andre Waigneina. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego współprowadzone przez MKiDN11-04-2016

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Archidiecezję Warszawską. 11 kwietnia br. umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj więcej
Nagroda EMYA 2016 dla Muzeum Historii Żydów Polskich 10-04-2016

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało laureatem Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2016 (European Museum of the Year Award). Prestiżowe wyróżnienie wręczono podczas uroczystej gali 9 kwietnia br. w San Sebastian w Hiszpanii.

Czytaj więcej
Minister kultury gościem wystawy Imagines Medii Aevi zorganizowanej z okazji jubileuszu chrztu Polski08-04-2016

Rzeźby, obrazy, obiekty rzemiosła, detale architektoniczne- w sumie około 100 zabytków z całej Polski opowiadających poprzez sztukę o początkach polskiej państwowości , złoży się na ekspozycję Imagines Medii Aevi. W wernisażu wystawy 8 bm. w Muzeum Narodowym w Poznaniu uczestniczył minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego08-04-2016

8 kwietnia szefowie resortów z Polski i Czech, pod przewodnictwem premierów obu krajów, wzięli udział w IV polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Rozmowy ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z ministrem kultury Republiki Czeskiej Danielem Hermanem dotyczyły pogłębiania współpracy kulturalnej obu krajów oraz priorytetów kulturalnych polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Czytaj więcej
Ruszyły XXII Targi Wydawców Katolickich.
Minister kultury wręczył Medale „Gloria Artis” 07-04-2016

Podczas otwarcia XXII Targów Wydawców Katolickich 7 kwietnia br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - wieloletniemu dyrektorowi targów - ks. Romanowi Szpakowskiemu oraz animatorowi kultury - Józefowi Tadeuszowi Baliszewskiemu, a także odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - wydawcy książek Adamowi Mazurkowi. Targi, które odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim, potrwają do 10 kwietnia br.

Czytaj więcej
Odsłonięcie tablicy Józefa Chełmońskiego06-04-2016

Tablica upamiętniająca Józefa Chełmońskiego w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie została odsłonięta i poświęcona 6 kwietnia br. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wnuczka Józefa Chełmońskiego Maria Krystyna Boczkowska.

Czytaj więcej
Odznaczenia dla dyplomatów06-04-2016

Była attaché ds. kultury Ambasady Litewskiej Rasa Rimickaite otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a byli konsulowie Marcin Zieniewicz i Jacek Żur - odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenia - przyznane przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego - wręczył 6 kwietnia br. w siedzibie MKiDN wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN06-04-2016

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi nieobecności wnuczki Henryka Sienkiewicza na inauguracji Roku Sienkiewiczowskiego w pałacyku pisarza w Oblęgorku 5 kwietnia 2016 r., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uczestniczył w tej uroczystości w charakterze gościa, a organizatorem wydarzenia było Muzeum Narodowe w Kielcach. Dlatego pytania dotyczące listy gości zaproszonych na tę uroczystość należy kierować do tej instytucji.

Czytaj więcej
Minister kultury zainaugurował Rok Sienkiewiczowski05-04-2016

„Czytajmy, doczytujmy Sienkiewicza. Zachęcam wszystkich Polaków, do lektury” – apelował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji Roku Sienkiewicza. Uroczystość odbyła się 5 kwietnia br. w pałacyku pisarza w Oblęgorku (Świętokrzyskie). W tym roku mija 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci noblisty.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN04-04-2016

W związku z odwołaniem dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena w dniu 1 kwietnia 2016 r., wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 4 kwietnia br. powołał na to stanowisko Dariusza Jaworskiego.

Czytaj więcej
Spotkanie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem04-04-2016

W poniedziałek, 4 kwietnia 2016 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz sekretarz stanu w MKiDN Krzysztof Czabański spotkali się z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem.

Czytaj więcej
Prof. Mieczysław Tomaszewski doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach30-03-2016

„To autorytet dla wielu pokoleń muzyków, muzykologów i melomanów” – tak o prof. Mieczysławie Tomaszewskim mówił 30 marca br. minister kultury prof. Piotr Gliński, podczas uroczystości nadania wybitnemu chopinologowi tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN24-03-2016

Informacja prasowa jakoby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planowało powierzenie Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu władzy właścicielskiej nad planowanym Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince wymaga doprecyzowania.

Czytaj więcej
Groby Wielkanocne okupowanej Warszawy w Kordegardzie24-03-2016

Wystawę fotograficzną Grobów Wielkanocnych według scenografii Stanisława "Miedzy" Tomaszewskiego, naczelnego plastyka Biura Informacji i Propagandy KG ZWZ-AK oraz Delegatury Rządu na Kraj prezentuje Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. W wernisażu wystawy, 23 marca br. udział wziął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Medale „Gloria Artis” dla reżysera i jazzmana23-03-2016

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został uhonorowany Stanisław Ochmański, wieloletni dyrektor Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Brązowy Medal otrzymał wokalista i kompozytor jazzowy Jerzy Michał Bożyk. Oba odznaczenia wręczył laureatom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” współprowadzony przez MKiDN i Miasto Wrocław21-03-2016

Wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Wrocław. Umowę w tej sprawie 21 marca br. podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Czytaj więcej
Komunikat dotyczący priorytetu „Kolekcje sztuki współczesnej”18-03-2016

W związku z rozstrzygnięciem tegorocznego konkursu na dotacje w ramach Programu Ministra „Kolekcje", priorytet „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej", w którym żaden ze złożonych wniosków nie uzyskał akceptacji komisji oceniającej, MKiDN pragnie poinformować, że w resorcie trwają prace nad ogłoszeniem kolejnego naboru z identycznymi środkami finansowymi przeznaczonymi na dofinansowania kolekcji.

Czytaj więcej
Komunikat dotyczący priorytetu „Czasopisma” 18-03-2016

W związku z pojawiającymi się w mediach nieścisłymi informacjami na temat wyników naboru do Programu Ministra Promocja literatury i czytelnictwa – Czasopisma, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w bieżącym roku dofinansowanie otrzyma przynajmniej 49 projektów (ostateczna liczba będzie znana po zakończeniu procedury odwołań).

Czytaj więcej
Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej17-03-2016

W uroczystym otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej 17 marca br. wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Marian Kociniak nie żyje17-03-2016

Wybitny aktor teatralny, filmowy i kabaretowy zmarł 17 marca br. w Warszawie. Miał 80 lat, w ostatnim czasie chorował. Marian Kociniak w swoim dorobku miał dziesiątki ról filmowych i kabaretowych, ponad 150 ról teatralnych.

Czytaj więcej
Konkurs o stypendia 16-03-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło 16 marca br. konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2016/II.

Czytaj więcej
Medale „Gloria Artis” dla twórców filmowych14-03-2016

Reżyserzy - Magdalena Łazarkiewicz i Sławomir Kryński, operator - Andrzej Jarosław Jaroszewicz, montażysta - Zbigniew Andrzej Niciński, aktorka Elżbieta Słoboda oraz fotografik i reżyser światła Prot Antoni Jarnuszkiewicz – otrzymali Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 14 marca br. w gmachu MKiDN odznaczenia te wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Wicepremier odwiedził Muzeum Auschwitz08-03-2016

„Polski rząd przywiązuje wyjątkową wagę do prawdy historycznej i z ogromnym uznaniem odnosi się do ludzi, którzy ją upowszechniają” – powiedział 8 marca br. w Oświęcimiu wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył nominacje członkom nowej rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Odwiedził również Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Czytaj więcej
Orły 2016 rozdane08-03-2016

Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego - honorowego patrona tegorocznego konkursu - odbyła się 7 marca br. w warszawskim Teatrze Polskim.

Czytaj więcej
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce współprowadzone przez MKiDN08-03-2016

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). W uroczystości, która odbyła się 7 marca br. w siedzibie Muzeum, uczestniczył również wiceminister Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
Złote Medale „Gloria Artis” wręczone08-03-2016

Tomasz Burek, Edward Dwurnik, Jan Krzysztof Kelus oraz Michał Kulenty – otrzymali Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się 7 marca br. w gmachu MKiDN.

Czytaj więcej
Minister kultury w Londynie06-03-2016

Wizyta w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz udział w koncercie London Philharmonic Orchestra, która wykonała „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. To byly główne punkty wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Londynie w dniach 5-6 marca br.

Czytaj więcej
Wizyta wiceminister Gawin w Krakowie04-03-2016

Wręczenie dorocznych nagród Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz inspekcja konserwacji ołtarza Wita Stwosza w Bazylice NMP w Krakowie – to główne cele wizyty Podsekretarza Stanu w MKiDN Generalnego Konserwatora Zabytków dr Magdaleny Gawin w Krakowie w dniach 1 i 2 marca br.

Czytaj więcej
Medale "Gloria Artis" dla montażystów filmowych04-03-2016

Sześciu wybitnych montażystów filmowych, członków Polskiego Stowarzyszenia Montażystów otrzymało Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył 3 marca br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Czytaj więcej
Posiedzenie Rady ds. Muzeów04-03-2016

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Muzeów, które odbyło się 4 marca br. w siedzibie MKiDN. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra KiDN w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa.

Czytaj więcej
Przekazanie rzeźby Juliusza Słowackiego do pałacu w Jaszunach na Litwie03-03-2016

Odlew rzeźby Juliusza Słowackiego został przekazany do pałacu w Jaszunach podczas uroczystości 3 marca br. w dawnym pałacu Balińskich w rejonie solecznickim na Litwie. Prace nad rzeźbą wykonaną przez dr. Grzegorza Witka według projektu wybitnego artysty Józefa Gosławskiego, sfinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynowało je Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Czytaj więcej
Janusz Gajos laureatem filmowego Orła za osiągnięcia życia 02-03-2016

Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia. Jest to pierwszy wyłoniony już zdobywca tegorocznego "polskiego Oscara". W uroczystości z tej okazji, która odbyła się w środę w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
„Chopin największą polską marką kulturalną”02-03-2016

Koncertem zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho w warszawskiej Filharmonii Narodowej 1 marca br. uczczono 206. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W wydarzeniu uczestniczyli: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceministrowie - Jarosław Sellin i Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych01-03-2016

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złożył wieniec pod tablicą pamiątkową przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Wziął także udział w uroczystym spotkaniu w Willi Jasny Dom w Warszawie, gdzie przetrzymywano więźniów politycznych oraz w apelu poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Czytaj więcej
Nagroda Specjalna ministra kultury dla Bohdana Smolenia29-02-2016

„W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej, zwłaszcza sztuki kabaretowej” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał Bohdanowi Smoleniowi Nagrodę Specjalną. Wręczono ją 29 lutego br. podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kamienica, z którego dochód będzie przeznaczony na kosztowną terapię legendarnego artysty.

Czytaj więcej
PGNiG wspiera politykę historyczną29-02-2016

„Rozgrzewamy Polskie Serca” - pod tym hasłem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wspierać ma programy promujące patriotyzm. W konferencji prasowej poświęconej prezentacji tego projektu, która odbyła się w poniedziałek 29 lutego br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie, wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
3 DAN judo i „W muzeum wszystko wolno”29-02-2016

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w sobotę 27 lutego br. uczestniczył w wernisażu wystawy przygotowanej przez dzieci „W Muzeum wszystko wolno” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wcześniej prof. Gliński otrzymał pamiątkowy certyfikat z rąk prezesa Polskiego Związku Judo Sławomira Kownackiego.

Czytaj więcej
100 dni Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego26-02-2016

Odmrożenie płac w instytucjach kultury, tworzenie nowych muzeów, dobra zmiana w mediach publicznych, ochrona dziedzictwa narodowego, efektywne działania restytucyjne to część najważniejszych zadań, którymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmowało się w trakcie 100 dni od zaprzysiężenia rządu.

Czytaj więcej
Wiceminister Magdalena Gawin w Izraelu22-02-2016

Funkcjonowanie archiwów Yad Vashem oraz sposoby dokumentowania zbrodni wojennych – to główne tematy wizyty, jaką podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Magdalena Gawin odbyła w Izraelu w dniach 17-20 lutego br. Wiceminister wręczyła także Srebrny Medal Gloria Artis Bożennie Rotman - byłej pracowniczce departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Czytaj więcej
Zmarł ostatni ocalały z b. obozu w Treblince22-02-2016

Samuel Willenberg, ostatni ocalały z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, zmarł w piątek w Tel Awiwie w wieku 93 lat.

Czytaj więcej
Adam Radzikowski dalej pokieruje PWM22-02-2016

Dotychczasowy prezes Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Adam Radzikowski został dyrektorem tej placówki, która 7 stycznia br. została przekształcona z jednoosobowej spółki Skarbu Państwa w państwową instytucję kultury. 19 lutego br. nominację Adamowi Radzikowskiemu wręczył Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Konrad Szczebiot.

Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
"Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania22-02-2016

W Pałacu Prezydenckim odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas których prezydent Andrzej Duda przyznał prof. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny". Ogłosił również zwycięzcę plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku, którą będzie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Srebrny Niedźwiedź za scenariusz dla Tomasza Wasilewskiego22-02-2016

Reżyser Tomasz Wasilewski został nagrodzony za najlepszy scenariusz do filmu "Zjednoczone stany miłości" podczas sobotniej gali 66. festiwalu Berlinale. "Mamy poczucie, że dokonaliśmy czegoś, co ma znaczenie, co jest ważne" – powiedział reżyser podczas konferencji prasowej po rozdaniu nagród.

Czytaj więcej
Katalog plakiet, medalionów i medali polskich19-02-2016

W Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki 19 lutego br. odbyła się promocja dwutomowej publikacji autorstwa Igora Chomyna, pt. Katalog plakiet, medalionów i medali polskich i z Polską związanych w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Dwujęzyczny katalog został wydany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Zmarł Andrzej Żuławski 17-02-2016

Andrzej Żuławski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych nie żyje. Miał 76 lat. Żuławski - uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza - sam o sobie mówił w wywiadach: "Jestem osobnikiem krnąbrnym".

Czytaj więcej
Cenne meble wróciły do Wilanowa17-02-2016

Dwa XVIII-wieczne meble, utracone podczas II wojny światowej, wróciły do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 17 lutego zabytki te przekazał Przewodniczący Bundesratu w Niemczech, Premier Wolnego Kraju Saksonii Stanislaw Tillich na ręce Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Marek Mutor dyrektorem NCK17-02-2016

Dyrektorem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie został Marek Mutor, pierwszy szef tej instytucji w latach 2006-07. Na stanowisko powołał go wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Utracone w czasie wojny obrazy Matejki i Borucińskiego odnalezione15-02-2016

Dzięki staraniom MKiDN odnaleziono dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego. Po złożeniu przez resort zawiadomienia, dzieła zostały zabezpieczone przez policję i przekazane w depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zabezpieczenie odnalezionych dzieł nie jest równoznaczne z ich odzyskaniem, lecz stanowi pierwszy krok w tym procesie. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Czytaj więcej
Nabór na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych12-02-2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór kandydatów na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Decyzja ta została podjęta 12 lutego br. w związku z odwołaniem z tego stanowiska dr. hab. Władysława Stępniaka.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN11-02-2016

Informacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. budowy pomnika upamiętniającego Ofiary katastrofy lotniczej, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Czytaj więcej
Powstanie Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego11-02-2016

Świadectwa zbrodni nazistowskich i komunistycznych złożone przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz Główną Komisją Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – będą udostępnione i przełożone na język angielski. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 11 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego między Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury. "To ważny zwrot w polityce historycznej naszego państwa" – powiedziała podczas uroczystości wiceminister kultury dr Magdalena Gawin - pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Czytaj więcej
Zaprojektują wystawę stałą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku09-02-2016

Światowej sławy projektant przestrzeni muzealnych i wiodące polskie firmy zaprojektują wystawę stałą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podpisanie umowy w tej sprawie nastąpiło 9 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i wiceministra kultury Jarosława Sellina.

Czytaj więcej
Orły 2016: ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych04-02-2016

Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Janusz Gajos i Maja Ostaszewska – znaleźli się wśród nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016. Konkurs ten odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Były wiceminister kultury Michał Jagiełło nie żyje03-02-2016

Były wiceminister kultury, wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej, pisarz, publicysta i taternik - Michał Jagiełło – zmarł 1 lutego br. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN01-02-2016

W związku z rezygnacją Pana Krzysztofa Dudka ze stanowiska Dyrektora Narodowego Centrum Kultury, która została przyjęta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w najbliższym czasie, na stanowisko dyrektora NCK, planuje się powołać Pana  Marka  Mutora, obecnie  kierującego  Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Czytaj więcej
Wsparcie dla Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku01-02-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że przewiduje wsparcie inicjatywy budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które ma być pierwszym w Polsce muzeum poświęconym historii Polaków zesłanych na Wschód.

Na ten cel przyznane zostaną środki w ramach budżetu MKIDN na rok 2016. Dofinansowanie polegać będzie na remoncie i dostosowaniu obiektu.

Czytaj więcej
Jasna Góra i tygodnik „Niedziela” nagrodzone za zasługi dla kultury 01-02-2016

Jasna Góra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Taką samą odznakę otrzymał Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Wyróżnienia wręczył na Jasnej Górze wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Umowa ws. projektu siedziby Muzeum Historii Polski podpisana29-01-2016

W obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Sygnatariuszami umowy byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Czytaj więcej
Pożegnanie Bogusława Kaczyńskiego29-01-2016

„Potrafił wprowadzać kulturę wysoką do życia codziennego. Zmieniał także nas, swoich słuchaczy, na lepsze” – tak o Bogusławie Kaczyńskim mówił podczas jego pogrzebu na warszawskich Powązkach w czwartek 28 stycznia br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN28-01-2016

W związku z pytaniami dotyczącymi poprawki nr 52 do projektu budżetu na 2016 rok w części 24 "kultura i ochrona dziedzictwa narodowego", MKiDN informuje, że poprawka ta nie była konsultowana z kierownictwem resortu.

MKiDN jest zwolennikiem dofinansowywania uczelni wyższych, ale nie może zgodzić się na uszczuplenie i tak skromnego budżetu, którym dysponuje.

Czytaj więcej
Informacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego27-01-2016

W związku z dzisiejszą prywatną wizytą Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej Wladimira Medyńskiego na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze informujemy, że z tej okazji nie przewidziano żadnych oficjalnych kontaktów.

Czytaj więcej
Szlakiem powstańców styczniowych - rajd w Puszczy Kampinoskiej27-01-2016

Czterokilometrowy marsz do leśnej mogiły powstańców, msza św. polowa, historyczne kostiumy i kosy. W sobotę 23 stycznia br. w Puszczy Kampinoskiej odbył się Rajd Powstania Styczniowego, w którym uczestniczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Wydarzenie zorganizowano ku czci pamięci powstańców w 153. rocznicę tego narodowego zrywu.

Czytaj więcej
Powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 193925-01-2016

1 września 2019 r. - w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej - ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Placówka ma opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 r. – mówił w sobotę w Gdańsku wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Czytaj więcej
IPN: projekt wystawy w konwencji gry escape room22-01-2016

Instytut Pamięci Narodowej chce stworzyć w Łodzi Interaktywne Centrum Naukowo-Edukacyjne. Na trzech piętrach gmachu dawnej siedziby „Solidarności” na ul. Piotrkowskiej mają być przedstawione - w konwencji gry escape room - trzy tematy: powojenne podziemie niepodległościowe, życie codzienne w PRL i opozycja. W piątek w obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Czytaj więcej
„Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej”22-01-2016

Sceny z powstania styczniowego, portrety jego uczestników, symbole, alegorie i satyry polityczne. Ponad 400 grafik z XIX-wiecznych europejskich czasopism, komentujących polskie powstanie z 1863 r., można obejrzeć w okolicznościowym albumie wydanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Historii Polski. 22 stycznia mija 153. rocznica tamtych wydarzeń.

Czytaj więcej
Bogusław Kaczyński nie żyje. „Duża strata dla polskiej kultury”21-01-2016

Krytyk i publicysta muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce,  Bogusław Kaczyński nie żyje. Zmarł w Warszawie, w wieku 73 lat. „To smutna wiadomość. Duża strata dla polskiej kultury” – skomentował w rozmowie z TVN24 minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Znamy już program Festiwalu Chopin i Jego Europa20-01-2016

Martha Argerich, Andreas Staier, laureaci XVII Konkursu Chopinowskiego – m.in. ci artyści wystąpią podczas sierpniowego Festiwalu Chopin i Jego Europa. Program tegorocznej, 12. edycji wydarzenia zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się środę 20 stycznia br. w siedzibie organizatora – Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej
Gloria Artis dla Bronisława Wildsteina18-01-2016

Pisarz, dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To prestiżowe odznaczenie wręczył mu 18 stycznia br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
MKiDN: konferencja prasowa ministra Glińskiego18-01-2016

Stabilizacja funkcjonowania instytucji i środowisk kultury, polityka dziedzictwa narodowego oraz bardziej transparentny podział pieniędzy na kulturę – to wybrane podstawowe kierunki polityki w obszarze kultury. Przedstawieniu priorytetów resortu poświęcona była pierwsza konferencja prasowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego w siedzibie resortu.

Czytaj więcej
Minister kultury na inauguracji ESK 201615-01-2016

Nieskrępowany rozwój kultury, oparty o polski i europejski, chrześcijański system wartości, jest – według nowego polskiego rządu - jedną z podstaw demokracji - mówił w niedzielę we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
185 m archiwaliów paryskiej „Kultury”15-01-2016

7 lat pracy, 33 specjalistów, ponad 2 tys. wypisanych ołówków - a w rezultacie - 185 metrów bieżących zinwentaryzowanych archiwaliów paryskiej „Kultury”. Dobiegł końca projekt inwentaryzacji zbiorów przechowywanych w Maisons-Laffitte, który finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To jest część naszego narodowego dziedzictwa – podkreśliła wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
Wicepremier o priorytetach polityki kulturalnej13-01-2016

Odmrożenie płac w instytucjach kultury, więcej pieniędzy na program "Patriotyzm jutra" i ochronę zabytków, program rządowy "Niepodległa 2018", budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli - to wybrane priorytety Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Nabór do Programu Ministra "Promocja Kultury Polskiej za Granicą 2017 – Promesa" 13-01-2016

Do 31 stycznia 2016 r. trwa nabór do Programu Ministra "Promocja Kultury Polskiej za Granicą 2017 – Promesa". Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których celem jest promocja polskiej kultury za granicą, kreowanie pozytywnego wizerunku Polski, a także trwałe zakorzenienie wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polski i Polaków.

Czytaj więcej
Informacja o naborze kandydatów na ekspertów11-01-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako Instytucja Pośrednicząca, zaprasza do składania wniosków o wpis do wykazu kandydatów na ekspertów w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) w kryteriach oceny formalnej, merytorycznej I i II stopnia przyjętych przez Komitet Monitorujący POIiŚ.

Czytaj więcej
Powstała Rada ds. Innowacyjności11-01-2016

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński został członkiem międzyresortowej Rady ds. Innowacyjności. Nowo powołana Rada ma koordynować działania różnych resortów na rzecz innowacyjności gospodarki.

Czytaj więcej
MKiDN ogłasza nabór wniosków do POIiŚ 2014-202004-01-2016

Zgodnie z decyzją wiceministra kultury Jarosława Sellina 31 grudnia br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza pierwszy nabór wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 31 marca 2016 r.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2016 r. 04-01-2016

30 grudnia br. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego rozstrzygnięty został konkurs o stypendia twórcze oraz o stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2016 r. w naborze do 14 września 2015 r.

Czytaj więcej
Odsłonięto pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego04-01-2016

W Lusowie (Wielkopolskie) stanął pomnik gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego. Podczas uroczystości odsłonięcia monumentu, która odbyła się 29 grudnia br., odczytano list wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej

koniec głównej treści