Księga kondolencyjna

nekrolog

Małgorzata Rokicka 20-05-2010
Ja również, tak jak Magda dwa wpisy niżej, poznałam Pana Tomasza w czasie studiów na ISNS. Był to niezwykły wykładowca - przede wszystkim dlatego, że szczerze interesował się swoimi studentami, ich poglądami, wiedzą, pracami przez nich pisanymi, zadawanymi pytaniami. Straciliśmy bardzo dobrego, ważnego, potrzebnego człowieka.
Krystyna Woysław 18-05-2010
Odszedł czlowiek bardzo mądry, serdeczny, ciepły. Człowiek - drogowskaz. Pozostaje iść drogą, jaką nam swoim życiem wskazywał.
Łączę się w bólu z Rodziną -
Krystyna
Magdalena Tomkowicz 13-05-2010
Pan Tomasz był moim wykładowcą w ISNS. Niewielu równie serdecznych, otwartych i uśmiechniętych, a jednocześnie mądrych i błyskotliwych ludzi zdarzyło mi się spotkać w życiu.
Swoimi słowami czynił rzeczy, o których mówił i pisał, dostępnymi dla młodego człowieka, onieśmielonego przecież nieraz powagą dzieła bądź nazwiska.
Przy nim chyba wszyscy czuliśmy się po prostu - i aż - ludźmi.
Kierownictwo, absolwenci i studenci Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla twórców, artystów i animatorów kultury UW WZ 13-05-2010
Wyrazy najgłębszego współczucia i żalu przesyłamy Rodzinie, Przyjaciołom oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z powodu nagłej i tragicznej śmierci śp. Pana Tomasza Merty.
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako wybitny Minister Kultury, profesjonalny znawca ochrony zabytków w Polsce oraz szlachetny i wspaniały Człowiek.
Cześć Jego Pamięci!
Teresa Mysona - myster53@wp.pl 07-05-2010
To dzięki Panu, Panie Ministrze Tomaszu Merta jest naprawiany zabytek znajdujący się w Nysie - Dwór Biskupi, w którym - mam nadzieję, po jego odebraniu od prywatnego właściciela i odrestaurowaniu znajdzie się Sąd Rejonowy w Nysie.
Nie znałam Pana osobiście, ale zawsze Pan będzie w mojej pamięci poprzez uratowanie przedmiotowego zabytku.
Krzysztof Zalewski 28-04-2010
Tak dużo się od Pana nauczyłem, a tak dużo się nauczyć nie zdążyłem.
MARTA HERLING 25-04-2010
Świadectwo dla Tomasz Merta

chcę wyrazić mój głeboki dol i współczucie dla śmierci Tomasz Merta, olbrzymia strata dla kultury polskiej i najwyszej instytucji Dziedzictwa Narodowego i Kulturowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jego zaagażowanie w obronie dziedzictwa narodowego kultury polskiej w kraju i poza krajem zostaje w pamięć wszystkich którzy mieli możliwości go poznać i współpracować na jego przedsięwzięcia i projekty. Osobiście pamietam zawsze jego wkład dla dziedzictwa literackiego Gustawa Herlinga Grudzińskiego, i nasze wspólne doświadczenie podróza do Jercewa (obw. Archangielski) dla uroczystości odslonięcia kamienia pamiątkowego Gustawa Herlinga Grudzińskiego: „autor ‘Innego Świata’/więzień lagru w Jercewie 1940 – 1942” (13 września 2009). Tym wiecej dzisiaj z bolem i smutkiem.
Niech jego praca i wzór mogą w przyszłości dalej działać.

Marta Herling Grudziński

Neapol, 11 kwietnia 2010

Andrzej Chmura dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej 23-04-2010
Rodzinie i współpracownikom, wyrazy szczerego współczucia i żalu z powodu śmierci Pana Ministra Tomsza Merty.
Rafał Eysymontt Przewodniczący Głównej Komisji Ochrony Zabytków Stowarzyszenia Historyków Sztuki 22-04-2010
W imieniu Głównej Komisji Ochrony Zabytków chciałem złożyć rodzinie Generalnego Konserwatora Zabytków Pana Tomasza Merty najszczersze wyrazy współczucia. Działalność tragicznie zmarłego Pana Generalnego Konserwatora RP w niezwykle znaczący sposób wpływała na kształt zarówno prawa dotyczącego ochrony zabytków, jak i stan polskich zabytków. Dla naszego środowiska strata ta jest niezwykle bolesna. W najbliższym czasie planowaliśmy chcieliśmy prosić o spotkanie naszej komisji z Panem Ministrem. Niestety nie zdążylismy.
Barbara Jankiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Lesko 21-04-2010
Z wielkim smutkiem żegnamy Śp. Tomasza Mertę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, człowieka o ogromnej wiedzy, oddanego sprawom polskiej kultury i narodowego dziedzictwa. Pan Minister Tomasz Merta pozostawił cząstki swej pracy, pasji i serca w wielu obiektach zabytkowych, wśród nich jest nasz zabytkowy kościół w Lesku. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek prawy, życzliwy i godny szacunku.
Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla kultury polskiej, składamy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie i Bliskim, a także Współpracownikom
burmistrz Barbara Jankiewicz, Rada Miejska i społeczeństwo Leska
 
Nastepna strona >>