Światowy Dzień Romów. Gloria Artis dla Edwarda Dębickiego

12-04-2012

Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8 kwietnia w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową.

Światowy Dzień Romów. Gloria Artis dla Edwarda Dębickiego
Edward Dębicki został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. fot. Danuta Matloch

W Polsce żyje ich ok. 15 tys., głównie w mniejszych miastach i wioskach na wschodzie i południu kraju.  Rodowe tradycje romskie kontynuuje kompozytor i poeta, artysta cygański Edward Dębicki, który 12 kwietnia został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Edward Dębicki od 1955 roku aktywnie działa na rzecz tworzenia i popularyzacji kultury cygańskiej w Polsce i na świecie. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach krajowych i  międzynarodowych. Jego kompozycje wykonywane były przez solistów i zespoły cygańskie oraz gwiazdy polskiej estrady. Utwór „Idź swoją drogą" do tekstu Jonasza Kofty w wykonaniu Edyty Geppert zdobył Grand Prix festiwalu opolskiego w 1995 r.

Od 1989 r. Dębicki jest twórcą i dyrektorem artystycznym „Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa" („Cygańskie Dni").

Twórczość Edwarda Dębickiego - to blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzyka do filmów: „Zanim opadną liście" „Śpiew po rosie"- w reż. Władysława Siesickiego, „Rzeka kłamstwa" w reż. Jana Łomnickiego, "Orzeł i reszka" w reż. Ryszarda Filipskiego. Jest też autorem scenariusza oraz autorem muzyki i wykonawcą obrazu „Cygańskie pieśni Papuszy" w reż. Grzegorza Dubowskiego. Wydał kilkanaście płyt z autorską muzyką.powrót