Cała Polska czyta dzieciom- jubileusz

26-03-2012

Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marka Michalaka- Rzecznika Praw Dziecka, odbył się 26 marca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Minister Bogdan Zdrojewski i Pani Elżbieta Olszewska dyr. programowy Fundacji ABC 21 – Cała Polska czyta dzieciom, odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. fot. Darek Kawka

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzona jest od 2001 roku przez Fundację ABCXXI. Jej podstawowym celem jest uświadamianie roli czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka, jako najlepszej inwestycji w jego przyszłość. Na przestrzeni 10 lat swej działalności, kampania odniosła ogromy sukces.

Udało się przekonać blisko 40% rodziców do codziennego czytania małym dzieciom. Przeprowadzono ponad 100 konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu mądrego wychowania, pozyskano dla kampanii prawie 7 tys. Liderów i Koordynatorów. Do akcji włączyło ok. 2575 przedszkoli i 2539 szkół.

Fundacja zbudowała i wdrożyła Program Nauczania Wartości i służący mu portal www.TakWartoZyc.pl oraz stworzyła studia podyplomowe dla nauczycieli „Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji”. W całej Polsce zainicjowane zostały programy „Czytanie zbliża” i „Czytanie uzdrawia” dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Zorganizowano także czytanie dzieciom w szpitalach, hospicjach, sanatoriach oraz  szkolenia dla matek z małymi dziećmi, przebywających w więzieniu.

W 4 polskich miastach przeprowadzony został program „Generacje-Kreacje” aktywizujący kulturowo i integrujący dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Do udziału w inicjatywach Kampanii czytania i Tygodniach Czytania Dzieciom, włączyło się 2400 miast i miejscowości. W wielu regionach kraju są to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku.

W ramach kampanii organizowany jest Konkurs Literacki im. Astrid Lingren, powstały również filmy i książki edukacyjne.

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” znalazła naśladowców poza granicami kraju. Programy na niej wzorowane rozpoczęto w Czechach ("Celé Česko čte dětem") i w Słowacji (”Celé Slovensko čita detiom”), a kolejne kraje są zainteresowane rozpoczęciem podobnych kampanii czytania.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera Kampanię juz od 2008. Na jej cele przekazało do tej pory przeszło 1 mln zł.powrót