Europejska Stolicy Kultury - Koszyce 2013

18-01-2013

Oficjalna inauguracja obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Koszyce 2013 odbyła się 19. stycznia br.  Gościem uroczystości – na zaproszenie Ministra Kultury Republiki Słowackiej Marka Maďariča – był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

„Wspieramy kreatywność”. To motto Europejskiej Stolicy Kultury w Koszycach – pierwszym słowackim mieście noszącym ten tytuł.

Koszyce 2013Inauguracja Obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2013 Foto.PAP

Położone przy granicy z Węgrami i Ukrainą Koszyce znajdują się na granicy Unii Europejskiej. Austriacko-węgierska historia i niezwykła lokalizacja sprawia, że zyskują znaczenie metaforycznej bramy do Wschodniej Europy, miejsca spotkań Wschodu z Zachodem. Przykładem na to może być wystawa zorganizowana w Galerii „Mihal”, w której prezentowane są grafiki Andy’ego Warhola – amerykańskiego artysty o słowackich korzeniach.

W programie na ten rok znajdzie się wiele różnorodnych przedsięwzięć- od Nocy Literatury, przez Festiwal Tańca Ludowego, po Noc Muzeów i Galerii.

Koszyce to miasto nieustannych zmian, niegdyś znane z przemysłu ciężkiego, dziś to tętniące życiem miasto kultury. Program ESK zachęca do promocji kreatywności oraz wspiera utalentowanych ludzi, którzy tworzą sztukę współczesną.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.kosice2013.sk/en/

Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które na rok staje się kulturalnym centrum Europy. Wybrana stolica kultury w ciągu roku ma szansę zaprezentowania potencjału kulturalnego nie tylko swojego miasta, ale także regionu i całego kraju.

Miasto, które w wyniku wieloetapowego konkursu otrzymuje tytuł ESK staje się prawdziwie europejskim miastem - inicjatywa powstała bowiem w celu umocnienia integracji w Europie.

Idea ESK rozwija się nieprzerwalnie od 1985 roku i jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej.  Corocznie tytuł otrzymują inne miasta. W 2016 roku honory kulturalnej stolicy Europy będzie pełnił Wrocław.powrót