Prof. Katarzyna Popowa- Zydroń na czele jury Konkursu Chopinowskiego 2015

22-11-2013

Profesor Katarzyna Popowa - Zydroń będzie pełnić funkcję przewodniczącej jury Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. Akt powołania odebrała 22 listopada br. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Profesor Katarzyna Popowa - Zydroń. fot.: Danuta Matloch
Minister Bogdan Zdrojewski oraz profesor Katarzyna Popowa - Zydroń. fot.: Danuta Matloch

Katarzyna Popowa-Zydroń, urodzona w Sofii pianistka i pedagog, studiowała grę na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, następnie w Gdańsku i Wiedniu. Ma na koncie wiele sukcesów na konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Koncertowała w polskich i zagranicznych filharmoniach, a także kameralnie.

Jest profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. O wybitnych osiągnięciach na gruncie pedagogicznym świadczą nagrody zdobyte przez jej uczniów na konkursach wykonawczych (m.in. I nagroda Rafała Blechacza na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r. oraz  wejście do finału Pawła Wakarecego podczas następnej edycji, w 2010 r.)

Katarzyna Popowa-Zydroń prowadzi kursy mistrzowskie, seminaria i kursy dla nauczycieli. Wielokrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym Konkursu Chopinowskiego i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego.

Jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywający się co 5 lat w Warszawie jest jednym z najstarszych i najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Zwyciężczynią konkursu w 2010 roku została Rosjanka Julianna Awdiejewa. Najbliższa, siedemnasta edycja, potrwa od 2 do 23 października 2015 r. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.powrót