Spotkania bilateralne w Ministerstwie Kultury

02-03-2010

1 i 2 marca odbyły się spotkania dwustronne Ministra Zdrojewskiego z szefami resortów kultury Ukrainy, Białorusi, Czech i Serbii.

Podczas spotkania z Ministrem Kultury i Turystyki Ukrainy Vasylem Vovkuem, poruszono tematy Sezonów – Ukraińskiego w Polsce i Polskiego na Ukrainie oraz Europejskiego Stadionu Kultury. Z delegacją Ukrainy spotkał się także Piotr Żuchowski- Sekretarz Stanu w MKiDN; omówiono planowane na Ukrainie inicjatywy związane z upamiętnieniem 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Rozmowy z Ministrem kultury Białorusi Pawłem Łatuszką dotyczyły współpracy obu krajów w dziedzinie kinematografii oraz w przygotowaniu i programie obchodów rocznicy grunwaldzkiej. Ministrowie podsumowali także wizytę studyjną w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej oraz program wzajemnej współpracy.

Tematem spotkania Ministra Zdrojewskiego z Ministrem Kultury Serbii Nebojsą Bradicem była współpraca obu państw w dziedzinie sztuk teatralnych oraz podpisanie umowy i programu współpracy kulturalnej. Minister Zdrojewski wyraził wdzięczność za nazwanie jednej z ulic w Belgradzie, imieniem Fryderyka Chopina.

Minister Bogdan Zdrojewski spotkał się także z delegacją czeską, z Ministrem Vaclavem Riedlbauchem na czele. Podczas spotkania omówiona została współpraca kulturalna pomiędzy Polską a Czechami oraz sprawy związane z kulturą w kontekście Unii Europejskiej.

W kolejnych rozmowach bilateralnych uczestniczył Podsekretarz Stanu W MKiDN- Tomasz Merta oraz Wiceminister Kultury Federacji Rosyjskiej Aleksander Gołutwa. Poruszono kwestie reaktywowania festiwalu piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze, a także o ułatwieniu przez stronę rosyjską procesu odzyskiwania polskich dzieł sztuki zagarniętych przez ZSRR w czasie 2 wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu.powrót